Forum Romania Inedit
Romania Inedit - Resursa ta de Fun
Lista Forumurilor Pe Tematici
Forum Romania Inedit | Reguli | Inregistrare | Login

POZE FORUM ROMANIA INEDIT

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Georgiana69 pe Simpatie
Femeie
24 ani
Arad
cauta Barbat
24 - 47 ani
Forum Romania Inedit / Carti in limba romana / [B] Biografii şi Autobiografii Moderat de Seven, Stelevadris, cuculean, naid, nch, uncris
Autor
Mesaj Pagini: 1
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
════  TOPIC ÎNREGISTRAT  ════
Mergi la Catalog ►►Biblioteca R.I.


Am decis să deschid acest topic deoarece am mai multe cărţi biografice şi doresc să le transform în format electronic(în mare parte şi din cauza vechimii - există riscul de a se pierde iremediabil). Acest lucru nu înseamnă că alţi colegi forumişti nu pot posta, la rândul lor, cărţile (tematice) lucrate de ei. În principiu, fiind vorba despre cărţi informative, voi posta scan control-uri prelucrate cât mai lizibil în formatele djvu şi pdf. Dacă se vor găsi doritori (aştept mesaje) voi posta şi OCR-uri, pentru a fi transformate în doc, docx sau în ce mai doreşte fiecare(mobi, epub etc.) cu rugămintea de a posta tot aici rezultatul muncii lor. Voi face în acest prim post şi centralizatorul lucrărilor. Deci să purcedem:


                              === BIOGRAFII ===



COLECŢIA OAMENI DE SEAMĂ - EDITURA TINERETULUI

A. Talanov - Nansen(1961)


pdf & djvu(B&W-14,6Mb)

        -

I. Gruzdev - Gorki(1962)


pdf & djvu(color-65,5Mb)

        -

Dinu Moroianu - Jules Verne(1962)


pdf & djvu(B&W-15Mb)

        -

Sergiu Milorian - Aurel Vlaicu(1962)


pdf & djvu(color-50Mb)

        -

Constantin Măciucă - Dimitrie Cantemir(1962)


pdf & djvu(color-58Mb)

        -

Petru Comarnescu - N.N. Tonitza(1962)

pdf & djvu(B&W-20.5Mb)

        -

Tudor Şoimaru - Cezar Bolliac(1962)

pdf & djvu(B&W-19Mb)

        -



ALTE CĂRŢI BIOGRAFICE


A. Vinogradov - Viaţa romanţată a lui Stendhal - Editura pentru literatură universală(1962)

pdf & djvu(color-142Mb)

        -


E. Tarle - Talleyrand - Editura pentru literatură universală(1962)

pdf & djvu(color-61Mb)

        -

Agatha Grigorescu Bacovia - Bacovia - Editura pentru literatură(1962)

pdf & djvu(B&W-16Mb)

        -

Dinu Bondi - George Vraca - Editura Meridiane(1967)

pdf & djvu(color-48Mb)

        -

Alşvang - Beethoven - Editura Muzicală(1961)

pdf & djvu(color-84Mb)

        -

Ion Ianegic - Paganini - Editura Muzicală(1962)

pdf & djvu(color-68Mb)

        -

Irving Stone - Bucuria vieţii(Van Gogh) - Editura Pentru Literatură Universală(1962)

pdf & djvu(B&W-21Mb)

        -

doc v1.0(hunyade)

        -

Alexei Tolstoi - Petru I - Editura pentru literatură universală 1962

doc v0.1(OCR preformatat necorectat), coperţi & djvu(B&W şi color-17Mb)

        -

docx v1.0(mitikut)

        -

C. Ghiban - Cînta la Stupca o vioară(Ciprian Porumbescu) - Editura militara 1967(stefi_todo)

doc v1.0, epub, mobi & djvu ctrl B&W - 6,2M

        -

Anatolii Vinogradov - Defăimarea lui Paganini - Editura muzicală 1967(corrall)

docx v1.0, epub, mobi & pdf ctrl B&W - 33M

        -


Josef Toman , Miroslava Tomanova - Socrate - În căutarea beatitudinii - Editura Univers 1980(Gângurel)

pdf, djvu, OCR & coperti(48M)

        -


Evghenie Lann - Dickens - Editura de Stat, 1950(Gângurel)

PDF control, DOCX v1.0 & coperta(12,5M)

        -


Boris Craciun - Regii si reginele României(v1.0) - Editura Porţile Orientului(stefi_todo)

djvu control, doc v1.0 (26,5M)

        -


Jerzy Broszkiewicz - Chipul dragostei - Editura Pentru Literatură Universală 1962
(Biografia romanţată a lui Frederic Chopin)


doc(OCR brut), djvu & pdf ctrl, cop1 si 4 (90,5M)

        -


Barbu Apelevianu - Edison(v1.0) - Editura Ion Creangă(infokam)

rtf(v1.0), djvu ctrl, epub, cop1(3,2M)

        -


Pier La Mure - Moulin Rouge - Editura Univers 1975
(Biografia romanţată a lui Henri de Toulouse-Lautrec)


pdf & djvu(color) + doc OCR brut + cop1,4(96Mb)

        -


Prometeu sau viața lui Balzac
Editura Univers, 1972 (Gângurel)



DJVU control, OCR, ilustrațiile & coperta




                              === AUTOBIOGRAFII ===



Salvador Dali - JURNALUL UNUI GENIU (v.1.0)(mastica65)



SCAN + DOC + EPUB + MOBI sau arhiva completa

Carlo Goldoni - Memorii - Editura pentru literatură universală(1967)

pdf & djvu(color-84Mb)

        -

V. Maximilian - Evocări - Editura Meridiane(1962)

pdf & djvu(B&W-16Mb)

        -

Hector Berlioz - Memorii - Editura Muzicală(1962)

pdf & djvu(color-140Mb)

        -

Lilian Gish - Filmele domnul Griffith şi eu - Editura Meridiane(1973)

pdf & djvu(B&W-26Mb)

        -

Mark Twain - Vorbesc din mormînt - Editura pentru literatură universală(1962)

doc v1.0 & djvu(color - 3,5Mb)

Vezi topic de autor:
        -

Nicu Covaci - Phoenix insă eu... - Editura Nemira(1994)

pdf & djvu(B&W-18Mb)

        -

Benjamin Franklin - Autobiografie - Editura Univers(1976)(Gângurel)

pdf, doc-ocr & coperţi

       



Ayaan Hirsi Ali - Necredincioasa [v1.0](stefi_todo)
Titlul original: Infidel, 2006
Editura: RAO
An: 2011
Traducerea: Maria Dobrinoiu
Formate: doc, epub, mobi, djvu
După un scan luat de pe internet.
DOWNLOAD



Lectură plăcută.
           

Modificat de ndodo (acum 8 ani)

_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 10 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Am pus prima carte in centralizator

A. Talanov - Nansen - Ed. Tineretului 1961

Lectură plăcută.
         


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 10 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Am adăugat în centralizator I. Gruzdev - Gorki.
Deoarece cartea era intr-o stare mai proastă, am postat versiunile color(cele alb/negru fiind greu lizibile) lucru reflectat şi în dimensiunile fişierelor.

Lectură plăcută.
           


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 10 ani
   
mastica65
Membru Senior

Din: Timisoara
Inregistrat: acum 12 ani
Salvador Dali - JURNALUL UNUI GENIU (v.1.0)

     SCAN + DOC + EPUB + MOBI sau arhiva completa

     Ediția a II-a     
     Original: Journal d’un génie (1964)
     Traducere: TANIA RADU
     An apariție: 2001
     Editura: HUMANITAS
     Nr. pagini: 261
     SC-CTRL: Cleo2001
     
Descriere:

     Suntem deja cu toţii obişnuiţi cu “modestia” lui Dali. Aşadar, acest jurnal al său nu putea fi scris altfel decât în stilul său excentric şi, uneori, şocant. Cartea e atât de îmbibată de egocentrismul lui Dali încât e imposibil să nu te facă cel puţin să zâmbeşti. Eu una am râs în hohote la unele scene. Lăsând la o parte această faţă amuzantă a jurnalului, acesta până la urmă e o oglindă a vieţii lui Dali din perioada 1952-1963. Pictorul, scriitorul, geniul ne deschide de bună voie porţile către imaginaţia lui luxuriantă, atât de complexă si de bogată încât şochează. Totodată sunt descrise raporturile relaţiei sale cu Gala, pe care o divinizează. Dragostea lui pentru ea e atât de mare şi e manifestată într-un mod atât de liber şi de sincer încât ar putea fi comparată numai cu dragostea pe care i-o poartă un copil de doi ani mamei sale.
     Jurnalul are un aer usor copilăresc; Dali e, in esenţă, un copil mare. Genialitatea lui rezultă tocmai din faptul că nu reprimă nimic imaginaţiei, tratând orice vis, orice mic incident, tabiet etc. cu atenţia şi curiozitatea unui copil care are certitudinea că ceea ce va descoperi el va răsturna Pământul. Acestea fiind spuse, nu mai ramâne decât să amintesc şi de tratatul scris de Contele de la Trompette, adăugat la sfârşitul cărţii ca o anexă , numit “Arta pârţului”, care, în ciuda numelui său amuzant, este o lucrare cât se poate de serioasă.

Lectură plăcută...

Modificat de mastica65 (acum 10 ani)


pus acum 10 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Mulţumesc mastica65 pentru colaborare.
Am pus în centralizator Dinu Moroianu - Jules Verne(1962)

Lectură plăcută!

Modificat de ndodo (acum 10 ani)


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 10 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Am pus în centralizator Sergiu Milorian - Aurel Vlaicu(1962)

Lectură plăcută.

Modificat de ndodo (acum 10 ani)


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 10 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Am pus în centralizator Constantin Maciuca - Dimitrie Cantemir(1962)

Lectură plăcută.

           


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 10 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Am pus în centralizator Petru Comarnescu - N.N. Tonitza(1962)

Lectură plăcută.

           


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 10 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Am pus în centralizator Tudor Şoimaru - Cezar Bolliac(1962).
Aceasta este ultima carte, pe care o deţin,  din colecţia "OAMENI DE SEAMĂ". Urmeaza alte volume biografice şi autobiografice.

Lectură plăcută.

           


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 10 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Am pus în centralizator la "Alte cărţi biografice" A. Vinogradov - Viaţa romanţată a lui Stendhal.
Din nefericire singura versiune inteligibilă a fost cea color, deci fişierul a ieşit cam mare - 142M.

Lectură plăcută.

           


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 10 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Am pus în centralizator la "Alte cărţi biografice" E. Tarle - Talleyrand şi la "Autobiografii", Carlo Goldoni - Memorii.

Lectură plăcută.

           


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 10 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Am pus în centralizator la "Alte cărţi biografice" Agatha Grigorescu Bacovia - Bacovia.

Lectură plăcută.

           


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 10 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Am pus în centralizator la "Alte cărţi biografice" Dinu Bondi - George Vraca şi la "Autobiografii", V. Maximilian - Evocări.

Lectură plăcută.

           


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 10 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Am pus în centralizator la "Autobiografii", Hector Berlioz - Memorii(1962) şi Lilian Gish - Filmele domnul Griffith şi eu(1973).

Lectură plăcută.

           


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 10 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Am pus în centralizator la "Alte cărţi biografice" Alşvang - Beethoven şi Ion Ianegic - Paganini.

Lectură plăcută.

           


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 10 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Am pus în centralizator la "Autobiografii", Mark Twain - Vorbesc din mormînt.
Deoarece lucrarea era realizată de câtva timp şi era în aşteptarea unui topic Mark Twain care nu a mai apărut, am pus aici versiunea doc v1,0 + djvu ctrl. color.

Lectură plăcută.
           


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 10 ani
   
ticacos
Pe lista neagra

Inregistrat: acum 12 ani
Mark Twain - Autobiografie, laut din vechiul topic Colectia Mark Twain, adaugat imagini.


Lectură plăcută!


pus acum 10 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Mulţumesc pentru colaborare ticacos. Dacă ai avea şi un scan control ar fi nemaipomenit.

Am pus în centralizator la "Alte Cărţi Biografice" Irving Stone - Bucuria vieţii(Van Gogh)

Lectură plăcută.
         

Modificat de ndodo (acum 10 ani)


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 10 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Am pus în centralizator la "Autobiografii", Nicu Covaci - Phoenix insă eu...

Lectură plăcută.

       


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 10 ani
   
hunyade
Membru Senior

Din: Campulung Muscel
Inregistrat: acum 15 ani
Am pus aici http://filecore.co.nz/09w2fjsc6664
Stone, Irving - Bucuria vietii [v1.0 .doc]

„Figura unui muncitor – nimic altceva decat cateva trasaturi de creion intr-un camp brazdat de plug -, tumultul marii, iata cateva subiecte serioase, atat de greu de pus pe panza, dar atat de frumoase, incat merita sa-ti petreci toata viata incercand sa scoti la iveala poezia ascunsa in ele.” (Vincent Van Gogh)

Romanul Bucuria vietii reia saisprezece ani din viata lui Vincent Van Gogh, de cind acesta era functionar la Galeriile Goupil din Londra, pina la sinuciderea sa, la 37 de ani. Urmarind peregrinarile personajului sau, Irving Stone surprinde deopotriva duritatea vietii minerilor din Borinage, entuziasmul si framintarile grupului de pictori post‑impresionisti Gauguin, Toulouse‑Lautrec, Cézanne, Seurat, Rousseau, tablouri provinciale din Olanda, Belgia si Franta. Povestea artistului olandez lipsit de noroc in dragoste, care‑si cauta calea implinirii, ratacind ani buni inainte de a se dedica picturii, este in egala masura un pasionant roman al prieteniei, al renuntarii si al luptei cu sine.

„Oricine citeste Bucuria vietii va avea in fata nu numai un portret al unui pictor celebru facut de un scriitor atent, ci si detaliile marunte, fundalul unui destin pe
care cei mai multi dintre noi abia daca il intrevad.” (Christian Science Monitor)

„Ca sa pui in cuvinte viata unui pictor genial, fie el si Van Gogh, iti trebuie profunzime, pricepere si cel putin la fel de mult geniu pe cit are subiectul fictiunii tale: romanul lui Irving Stone le are pe toate.” (Saturday Review of Literature)

Modificat de hunyade (acum 9 ani)


_______________________________________
„Nu este alta mai frumoasă şi mai de folos zăbavă decât cetitul cărţilor…”, Miron Costin - “De neamul Moldovenilor”

pus acum 10 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Mulţumesc mult hunyade pentru Irving Stone.
Am actualizat centralizatorul.

Crăciun fericit tuturor. Sper că Moşul a fost darnic cu voi.

       

Modificat de ndodo (acum 10 ani)


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 10 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Am pus în centralizator la "Alte cărţi biografice" Alexei Tolstoi - Petru I Editura pentru literatură universala 1962.
Iniţial am dorit să fac şi un v1.0 la această carte, dar, timpul şi alte lucrări m-au împiedicat să-l realizez. Am pus în arhivă pe lângă doc-ul preformatat la care corectura a ajuns la pagina 10(din cele aproape 800 ale carţii) şi două djvu control, unul B&W şi unul color( pentru lizibilitate mai bună ) plus cele două coperţi. Dacă cineva are dorinţa de a se apuca de corectură, îl rog doar să pună rezultatul muncii şi aici. Bineînţeles că formatările pot fi schimbate după bunul plac al celui care lucrează (eu am pus doc-ul cu formatările pe care eu consider că mă ajută mai mult la lucru - lucru absolut subiectiv).

Lectură plăcută.
       

Modificat de ndodo (acum 9 ani)


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 10 ani
   
cantis
Membru Puf

Inregistrat: acum 13 ani
Unii scriu Alexei, alţii Aleksei, eu m-am hotărât pentru al doilea, să pot pune toate titlurile într-un singur fişier. Cartea are un stil şi un ritm palpitant şi nu-i nevoie să sari niciun cuvânt când o citeşti. Eu am citit-o de vreo trei sau patru ori şi nu m-am plictist.
E o carte foarte bună, mai bună decât multe romane istorice de renumiţi sciitori anglo-franco-germano-japonezo şi ale naţii.

N-am avut răbdare s-o fac v.1, cu toate c-am lecturat-o buche cu buche, dar doi, trei paşi tot am realizat, note, periaj...


pus acum 10 ani
   
meridiane
Online
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 12 ani

cantis a scris:

N-am avut răbdare s-o fac v.1, cu toate c-am lecturat-o buche cu buche, dar doi, trei paşi tot am realizat, note, periaj...


Un pic odicolon, o funtita si gata... Buna de pus v.1.
A... Si de pus titlul.


pus acum 10 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani

cantis a scris:

Unii scriu Alexei, alţii Aleksei, eu m-am hotărât pentru al doilea, să pot pune toate titlurile într-un singur fişier. Cartea are un stil şi un ritm palpitant şi nu-i nevoie să sari niciun cuvânt când o citeşti. Eu am citit-o de vreo trei sau patru ori şi nu m-am plictist.
E o carte foarte bună, mai bună decât multe romane istorice de renumiţi sciitori anglo-franco-germano-japonezo şi ale naţii.

N-am avut răbdare s-o fac v.1, cu toate c-am lecturat-o buche cu buche, dar doi, trei paşi tot am realizat, note, periaj...


Salut!
Dacă tot ai muncit la el, mă întreb de ce oare nu l-ai salvat într-un format mai popular(doc, docx) şi l-ai postat în odt?
Word 2003, 2007 + Kingsoft Writer 2012 (astea le am eu pe PC-uri) nu-l pot  deschide. Singurul care l-a acceptat(cu mari rezerve!) a fost wordpad-ul de sub Win 7. La salvare in format doc sau docx fişierul rezultat a fost plin de "răgălii" şi de nefolosit..
Te rog, dacă bineînţeles se poate, salvează-l tu în doc sau docx şi repostează-l(din câte ştiu eu Open Office are şi această posibilitate).

Toate cele bune.
       
     


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 10 ani
   
cantis
Membru Puf

Inregistrat: acum 13 ani
meridiane, chiar dacă percep puţin sarcasm la adresa mea, n-o să reuşeşti niciodată să mă faci să ma supăr pe tine. Cel puţin pentru mine, eşti prea valoros, prin bucuriile pe care mi le-ai produs cu postările tale.   
Eu nu am niciun merit pentru cartea în discuţie. N-am făcut altceva decât s-o pregătesc pentru e-readerul meu. Am luat-o de aici şi-i sunt recunoscător celui care a postat-o.

ndodo, toate cărţile pe care le am le salvez .odt, pentru că ocupă mai puţin spaţiu pe disk.
Am şi Word-ul, dar prefer OpenOffice pentru editări, mie mi se pare mai performant şi mai uşor de folosit în lucratul e-bookurilor.

În format .doc, Petru I de Aleksei Tolstoi.


pus acum 10 ani
   
Gângurel
VETERAN

Inregistrat: acum 11 ani
Benjamin Franklin (17 ianuarie 1706, Boston - 17 aprilie 1790) este una dintre cele mai cunoscute personalități din istoria Statelor Unite, unul din Founding Fathers, diplomat, om de stiință, inventator, filozof, profesor și om politic.
A organizat prima bibliotecă din America, iar ca inventator a creat multe obiecte indispensabile astăzi, printre care se pot menționa ochelarii bifocali și paratrăsnetul și i-a uimit pe oamenii de știință din toată lumea cu experimentele sale din domeniul electricității.
În vremea sa era extrem de cunoscut și de influent și în Europa. Franklin a fost cel care i-a convins pe englezi să retragă „Legea timbrului“, respectiv i-a convins pe francezi să intervină în Războiul de Independență al Statelor Unite de partea acestora. În Statele Unite, a fost unul din semnatarii de frunte ai Declarației de Independență a Uniunii și al Constituției americane.

***
Publicată ințial în Franța în 1791, Autobiografia lui Franklin este una dintre cel mai des „expurgate cărţi apărute vreodată în America“, după cum afirmă Nicholas J. Karolides , Margaret Bald  și Dawn B. Sova în „100 de cărți interzise“, fiind cenzurată încă de la prima ei publicare. În 1789, Franklin a trimis câte un manuscris prietenilor lui, Benjamin Vaughn şi Guillaume le Veillard, primarul oraşului Passy, din Franţa, cerându-le sfatul. După moartea lui Franklin, în 1790, în Franţa a apărut o ediţie piratată a cărţii. Cu scopul de a publica o versiune mai „acceptabilă“, nepotul lui Franklin, William Temple Franklin, a editat versiunea în limba franceză, pe care a publicat-o în 1818 ca parte a Operelor Complete.

Autobiografie
Editura Univers, 1976



PDF, OCR & coperta

Modificat de Gângurel (acum 10 ani)


_______________________________________
Câteva OZN-uri... * Ion HOBANA * Mici contribuţii la Charles Dickens * Ion IANOȘI * Sergiu FĂRCĂȘAN * Italo CALVINO * Knut HAMSUN * Voicu BUGARIU
Apariții meteorice:
DOSTOIEVSKI l T. MANN l MARIN PREDA I J. VERNE l PETER F. HAMILTON l SF_46-89 l SF_&_F l BIOGRAFII l CRITICĂ l GRAMATICĂ l DIETA l MISTERE

pus acum 10 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Mulţumesc mult Gângurel pentru această Autobiografie.

Am actualizat centralizatorul.

         

Modificat de ndodo (acum 10 ani)


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 10 ani
   
mitikut
Membru Gold

Inregistrat: acum 11 ani

cantis a scris:

...

N-am avut răbdare s-o fac v.1, cu toate c-am lecturat-o buche cu buche, dar doi, trei paşi tot am realizat, note, periaj...



Salut!
Am putea discuta despre OCR-ul cartii pe PM? Daca da, te rog sa-ti bifezi optiunea "Ascunde adresa de email dar vreau sa primesc mesaje de la useri".


pus acum 10 ani
   
mitikut
Membru Gold

Inregistrat: acum 11 ani
A.N.Tolstoi - Petru I docx v 1.0




Aleksei Nikolaevici Tolstoi  (n. 29 decembrie 1883, d. 23 februarie 1945) a fost un scriitor rus care a abordat multe genuri, dar care s-a specializat în literatură SF şi romane istorice.
S-a născut în Nicolaevsk (astăzi Pugaciov), Regiunea Saratov în familia unuia dintre membrii sărăciţi ai familiei conţilor Tolstoi. Tatăl lui, contele Nicolai Aleksandrovici Tolstoi, era un husar pensionat şi proprietar de pământuri; mama sa, Aleksandra Leonievna Bostrom (născută Turghenieva, cunoscută şi cu numele Aleksandra Tolstoi) era scriitoare de literatură pentru copii.
Tolstoi a publicat două romane foarte lungi, Petru Întâiul (1929-45), în care a încercat să facă o legătură între politica lui Petru cel Mare și cea a lui Stalin, și Calvarul (Drumul către Golgota) (1922-41), în care descria evenimente din perioada 1914, 1919, inclusiv din războiul civil. Este autorul mai multor piese de teatru.
Aleksei Tolstoi este considerat ca fiind autorul unora dintre primele și cele mai bune povestiri științifico-fantastice în limba rusă. Romanele Aelita (1923) despre o călătorie spre Marte și Hiperboloidul inginerului Garin (1927) s-au bucurat de popularitate imensă, primul dintre ele fiind ecranizat în 1924. Mai multe filme făcute în Uniunea Sovietică se bazează pe romane scrise de Tolstoi.
Tolstoi a scris mai multe cărți pentru copii, prima fiind Copilăria lui Nikita, o descriere a primilor ani ai fiului său. În 1936 a scris o adaptare a faimoasei povești italiene Pinocchio, reintitulată Adventurile lui Buratino sau Cheia de Aur.

Am folosit ocr-ul postat de cantis si scan-ul postat de ndodo.

Modificat de mitikut (acum 10 ani)

pus acum 10 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Mulţumesc mult mitikut.

Am actualizat centralizatorul.
         


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 10 ani
   
stefi_todo
VETERAN

Inregistrat: acum 12 ani
Povestea lui Ciprian Porumbescu.

C. Ghiban - Canta la Stupca o vioara (v1.0) doc, epub, mobi si scan djvu.


pus acum 10 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Mulţumesc mult stefi_todo.

Am actualizat centralizatorul.
         


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 10 ani
   
corrall
Membru Puf

Inregistrat: acum 14 ani
Vinogradov Anatolii - Defaimarea lui Paganini v1.0  -  format docx epub si mobi


[b] biografii şi vinogradov anatolii defaimarea lui paganini v1.0  -  format docx

26.9KB


pus acum 9 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Mulţumesc mult corrall.

Am actualizat centralizatorul.
         


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 9 ani
   
Gângurel
VETERAN

Inregistrat: acum 11 ani
Josef Toman – 6 aprilie 1899, Praga – 27 ianuarie 1977, Praga
Miroslava Tomanova – 9 octombrie 1906, Hradec Králové – 25 aprilie 1991, Praga

Fiind mai puțin familiarizat cu limba cehă, vă las Dumneavoastră bucuria de a descoperi mai mult despre autori:

Socrate – În căutarea beatitudinii
Editura Univers, 1980


OCR, PDF, DJVU & coperta

PS: ndodo, îți mulțumesc și pentru Perpetuum

Modificat de Gângurel (acum 9 ani)


_______________________________________
Câteva OZN-uri... * Ion HOBANA * Mici contribuţii la Charles Dickens * Ion IANOȘI * Sergiu FĂRCĂȘAN * Italo CALVINO * Knut HAMSUN * Voicu BUGARIU
Apariții meteorice:
DOSTOIEVSKI l T. MANN l MARIN PREDA I J. VERNE l PETER F. HAMILTON l SF_46-89 l SF_&_F l BIOGRAFII l CRITICĂ l GRAMATICĂ l DIETA l MISTERE

pus acum 9 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Mulţumesc mult Gângurel.

Am actualizat centralizatorul.
( Pus la "ALTE CĂRŢI BIOGRAFICE" )

PS: mă bucur că ţi-au plăcut Almanahurile Perpetuum comic.

     

Modificat de ndodo (acum 9 ani)


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 9 ani
   
Gângurel
VETERAN

Inregistrat: acum 11 ani
Evghenie Lann

Dickens

Editura de Stat, 1950



PDF control, DOCX v1.0 & coperta

Modificat de Gângurel (acum 9 ani)


_______________________________________
Câteva OZN-uri... * Ion HOBANA * Mici contribuţii la Charles Dickens * Ion IANOȘI * Sergiu FĂRCĂȘAN * Italo CALVINO * Knut HAMSUN * Voicu BUGARIU
Apariții meteorice:
DOSTOIEVSKI l T. MANN l MARIN PREDA I J. VERNE l PETER F. HAMILTON l SF_46-89 l SF_&_F l BIOGRAFII l CRITICĂ l GRAMATICĂ l DIETA l MISTERE

pus acum 9 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Mulţumesc mult Gângurel.

Am actualizat centralizatorul.
( Pus la "ALTE CĂRŢI BIOGRAFICE" )

     


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 9 ani
   
stefi_todo
VETERAN

Inregistrat: acum 12 ani
Regii şi Reginele României – O istorie ilustrată a Casei Regale (v1.0) doc si scan djvu. Fişierele sunt mari deoarece au multe poze, de aceea nu am făcut variantele epub şi mobi.



pus acum 9 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Mulţumesc mult stefi_todo.

Am actualizat centralizatorul.

         


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 9 ani
   
StarV
Membru Senior

Inregistrat: acum 16 ani
Multumesc foarte mult!!

pus acum 9 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Salut!
Am mai găsit prin biblioteca mea o carte pe specificul topicului şi care cred că merită salvată de la dispariţie:

Jerzy Broszkiewicz - Chipul dragostei - Editura pentru literatură universală 1962.
(biografia romanţată a lui Frederic Chopin)

Arhiva conţine versiunile pdf şi djvu color + OCR brut Plain şi Formatted text de la ABBYY + cop1,4 + unica ilustraţie(un portativ cu note).
Din cauza pdf-ului arhiva are 91M.

Cartea este în centralizator la "Biografii"

Lectură plăcută şi/sau spor la lucru.

     

Modificat de ndodo (acum 9 ani)


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 9 ani
   
infokam
Membru Gold

Inregistrat: acum 13 ani
Barbu Apelevianu - Edison

rtf corectat prin citire, Epub, Djvu


[b] biografii şi barbu apelevianu edisonrtf corectat prin citire, epub, djvu

34.6KB


pus acum 9 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Mulţumesc mult infokam.

Am actualizat centralizatorul.

     


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 9 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Salut!
Nu vă dau pace de loc .

Am pus în centralizator la "Alte Biografii":

Pier La Mure - Moulin Rouge(Biografia romanţată a lui Henri de Toulouse-Lotrec) - Ed. Univers 1975
Arhiva conţine pdf & djvu color + doc OCR brut (Plain & Formatted text) + cop1,4(96M)

Lectură plăcută şi/sau spor la lucru.
     
     


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 8 ani
   
Gângurel
VETERAN

Inregistrat: acum 11 ani
Avem Balzac? Bineînțeles! Pentru că suntem oameni gospodari! În acest caz, cu predilecție, kilimanjaro!
Există chiar și André Maurois pe la noi, să trăiască menadel!
De ce am postat-o aici?! Pentru că titlul topicului se cam potrivește și pentru că am promis unui om al Forumului c-o voi aduce mai întâi în cuprinsul acestor pagini încă din decembrie 2014!
Dacă se va apleca vreodată cineva asupra primei versionări a acestei biografii, îl rog s-o posteze ulterior într-unul din cele două topicuri de mai sus!
Cu mulțumiri!

***

André Maurois (Émile Salomon Wilhelm Herzog) 26 iulie 1885, Elbeuf, Seine-Maritime – 9 octombrie 1967, Neuilly-sur-Seine. Scriitor, eseist, istoric francez

Prometeu sau viața lui Balzac
Editura Univers, 1972



DJVU control, OCR, ilustrațiile & coperta

Modificat de Gângurel (acum 8 ani)


_______________________________________
Câteva OZN-uri... * Ion HOBANA * Mici contribuţii la Charles Dickens * Ion IANOȘI * Sergiu FĂRCĂȘAN * Italo CALVINO * Knut HAMSUN * Voicu BUGARIU
Apariții meteorice:
DOSTOIEVSKI l T. MANN l MARIN PREDA I J. VERNE l PETER F. HAMILTON l SF_46-89 l SF_&_F l BIOGRAFII l CRITICĂ l GRAMATICĂ l DIETA l MISTERE

pus acum 8 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Mulţumesc mult Gângurel.

Am actualizat centralizatorul.

     


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 8 ani
   
stefi_todo
VETERAN

Inregistrat: acum 12 ani


Ayaan Hirsi Ali - Necredincioasa [v1.0]
Titlul original: Infidel, 2006
Editura: RAO
An: 2011
Traducerea: Maria Dobrinoiu
Formate: doc, epub, mobi, djvu
După un scan luat de pe internet.
DOWNLOAD

Ayaan Hirsi Ali este una dintre cele mai controversate figuri politice şi o ţinta pentru terorişti, o personalitate notabilă şi enigmatică, ale cărei critici vehemente asupra Islamului au făcut să fie îndrăgită de către conservatori şi populară printre cei de stânga… THE BOSTON GLOBE

„Un critic social mult prea puternic pentru a mai putea fi tolerat [în ţara ei de origine] şi o susţinătoare a drepturilor femeilor, dar şi un critic vehement al extremismului islamic.” THE NEW YORK TIMES

Crescută într-o familie nomadă musulmană foarte strictă şi într-un clan extins din Somalia, autoarea a supravieţuit războiului civil, mutilării genitale şi bătăilor crunte.
A fost educată de către imami în Kenya şi Arabia Saudită, a fugit din Africa în Europa pentru a scăpa de o căsătorie impusă, a cerut azil politic şi şi-a început studiile politice şi mai apoi lupta pentru dreptul femeilor musulmane şi reformarea Islamului.
Deşi trăieşte sub permanentă ameninţare, renegată de propriul tată şi de întreaga familie, ea refuză tăcerea.
Pornind de la povestea ei individuală, Ayaan Hirsi Ali creează o operă de dimensiuni universale; triburi, clanuri, familii, mutilare genitală, căsătorii aranjate, dezumanizare sunt doar câteva dintre problemele pe care autoarea ni le aduce la lumină.


pus acum 8 ani
   
ndodo
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 15 ani
Mulţumesc mult stefi_todo.

Am actualizat centralizatorul.

     


_______________________________________
Vlad Muşatescu | Cezar Petrescu | Maxim Gorki | Mircea Sântimbreanu | Ionel Teodoreanu | Alina Nour | Ion Agârbiceanu | Mark Twain | H. G. Wells | Alan Dean Foster
Almanahuri Perpetuum Comic(Urzica) | Almanahuri vechi (până în 1990) | Almanahuri Anticipaţia | Reviste SF | Biografii şi Autobiografii | Istorie şi Politică

pus acum 8 ani
   
pelerinul
Membru Puf

Inregistrat: acum 6 ani
Las Cases - Memorialul din Sfânta-Elena

pdf (rar) + coperte 69,13 MB / vol. 1 430 pag, vol. 2 477 pag. / Editura Cartea Românească, 1987, ediția a II-a, revăzută. Traducere de Mihai Murgu și Vasile Covaci





Modificat de pelerinul (acum 6 ani)


pus acum 6 ani
   
karmaa
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 13 ani
N. Barbu -Aglae Pruteanu
pdf


http://www.mediafire.com/file/ah0bx3zx7 ... uteanu.pdf

Aglae Pruteanu s-a născut la Vaslui, la 22 octombrie 1866. După ce termină școala primară și cîțiva ani de pensionat particular în orașul natal, se mută cu părinții la Iași. Aici a fost primită la Conservator la clasa profesorului și actorului Mihail Galino. Angajată ca actriță în 1886 la Teatrul Național din Iași, Aglae Pruteanu a jucat alături de Aristizza Romanescu, Grigore Manolescu și Agatha Bârsescu.

Din 1886 până în 1930, Aglae Pruteanu a interpretat numeroase roluri din dramaturgia națională și universală: Julieta, Ofelia, Desdemona, Nora, Anna Karenina, Sonia, roluri de protagonistă din Mecbeth, Antoniu și Cleopatra, Richard al III-lea, Fedra, Andromaca, Maria Stuart, Dama cu camelii, Chirița în Iași, Cinel-Cinel, Baba Hârca, Ovidiu, Fântâna Blanduziei, Vlaicu Vodă, Apus de soare, Viforul, Năpasta și multe altele. Continuatoare a școlii lui Matei Millo, Mihail Galino și Grigore Manolescu, Aglae Pruteanu a fost o actriță modernă în cea mai deplină înțelegere a cuvântului.

Modificat de karmaa (acum 6 ani)


pus acum 6 ani
   
nicusor753-roma44
Membru Gold

Inregistrat: acum 8 ani
Buna ziua,

Am prelucrat fisierul Arthur Weigall -Cleopatra- Viata si epoca sa postat de @mikisor la 06-07-2011; dupa corectare, formatate, etc., a rezultat cartea respectiva in format pfd.
Fisierul cleopatra.rar contine fisierul original precum si versiunea corectata a acestuia in format pdf; are 4,1 MB
Fisierul Weigall, Arthur - Cleopatra. Viata si epoca sa, 2018 este formatul docx versiunea 1.4 rezultat in urma prelucrarii electronice a fisierului initial; deoarece are circa 49 Mb am considerat ca este mai bine sa fie postat separat.
Link-urile la aceste fisiere este:
                                              4,1 Mb
                                              49 Mb
Lectura placuta
nicusor


pus acum 5 ani
   
nicusor753-roma44
Membru Gold

Inregistrat: acum 8 ani
Buna ziua,

Am prelucrat fisierul Brigitte-Hamann-Elisabeth-Imparateasa-Fara-Voie-08. doc postat de Marina Laşco on Dec 05, 2014; Corectata prin confruntare cu originalul; tiparit; consider ca actuala versiune este 2.0
Am introdus numeroase imagini (250 de imagini) in completarea textului.
Am eliminat trimiterile bibliografice, care exista in carte.
Link-urile la fisierul original, fisierul docx pe care am lucrat si respectiv fisierul pdf final sunt:

Hamann, Brigitte - Elisabeth, imparateasa fara voie, 2006  original  | 2,65 Mb  docx      | 77,2 Mb     pdf        | 12,5 Mb

Lectura placuta

PS: cum nimic nu este perfect ci doar perfectibil, observatiile sau orice discutie relativ la modul de prezentarea acestei carti este apreciata si tratata cu seriozitate.
Multumesc anticipat..


pus acum 5 ani
   
gabrielleion
Membru Puf

Inregistrat: acum 8 ani
nicusor753-roma44
De ce sunt asa mari docurile tale?
pana la urma...docul trebuie sa fie mult mai mici decat un pdf...
Nu ma intelege gresit, iti multumesc ca ai muncit, totusi, cred ca ar trebui sa pui pozele in jpeg si sa nu mai pui fundal la pagina, zic si eu.Adica am incercat sa imi fac un epub( nu se pastreaza fundalul) ...a iesit de 52 de MB...prea mare pentru device-ul meu.
Scuze, sa nu crezi ca nu sunt recunoscatoare.


pus acum 5 ani
   
nicusor753-roma44
Membru Gold

Inregistrat: acum 8 ani
Buna ziua "gabrielleion"

Eliminarea fundalului nu reduce dimensiunea fisierului docx decat cu circa 0,1 mb.
Marimea mare a fisierului este dat de numarul mare [circa 250 de imagini, format jpeg, care oricat de mici sunt, sunt totusi 250.]. Se putea micsora marimea fiecarui fiser jpeg, dar atunci rezolutia imaginii lasa de dorit.
Voi cauta sa tin cont de marimea fisierului docx, sperand sa obtin un raport calitate imagine/marime optim.
Va multumesc pentru descarcarea cartii si sper ca pe viitor sa fiu cat mai apropiat de cerintele dumneavoastra.

Cu alese sentimente de bine,
nicusor


pus acum 5 ani
   
Stelevadris
Moderator

Inregistrat: acum 18 ani
Imaginile pot fi comprimate in Word, dar o sa scada calitatea lor. Odata modificate, nu mai pot fi refacute la rezolutia originala.
Readerele nu se impaca prea bine cu documentele cu multe imagini. Mai ales atunci cand ele fac parte din text.


_______________________________________
Totul despre cărți - About e-books - Tehnici de scanare, sfaturi, proiecte etc. - Support, future projects, etc.

pus acum 5 ani
   
gabrielleion
Membru Puf

Inregistrat: acum 8 ani
Multumesc de raspuns.
Multumesc pentru munca depusa.


pus acum 5 ani
   
Mach
Membru Puf

Inregistrat: acum 4 ani


Napoleon - E. V. Tarle (ed. a III-a)
Editura pentru literatură universală
An: 1964
Traducerea: Nicolae Parocescu
Formate: djvu, pdf, docx (v0.1)

DOWNLOAD

Modificat de Mach (acum 4 ani)


pus acum 4 ani
   
stefi_todo
VETERAN

Inregistrat: acum 12 ani
Michelle Obama – Povestea mea [v1.0]
Editura: Litera
An apariţie: 2018
Titlul original: Becoming, 2018
Traducere: Corina Hădăreanu
Formate: doc, epub, mobi şi scan djvu
DOWNLOAD



AUTOBIOGRAFIA FOSTEI PRIME DOAMNE
A STATELOR UNITE ALE AMERICII – SINCERĂ, PUTERNICĂ, FASCINANTĂ
Micuţa Michelle Obama şi-a petrecut copilăria în cartierul South Side din oraşul Chicago, împărţind aceeaşi cameră cu fratele ei, Craig, în apartamentul de la etaj al familiei, jucându-se de-a prinselea prin parc şi învăţând de la părinţii săi, Fraser şi Marian Robinson, să spună întotdeauna şi fără teamă ceea ce gândeşte. Peste câţiva ani, viaţa a îndepărtat-o de casă, purtând-o din sălile de curs ale Universităţii Princeton, unde a descoperit cum e să fii singura femeie de culoare dintr-o încăpere, până în biroul elegant dintr-un zgârie-nori de sticlă, unde a lucrat şi a fost apreciată ca avocat corporatist – şi unde, într-o dimineaţă de vară, şi-a făcut apariţia un student la drept, pe nume Barack Obama, dându-i peste cap toate planurile pe care şi le făcuse cu atâta minuţiozitate.
În această carte, pentru prima dată, Michelle Obama descrie primii ani ai căsniciei sale, când încerca să găsească echilibrul între carieră şi ascensiunea rapidă în politică a soţului ei. Ne dezvăluie detalii intime din discuţiile pe care le-au purtat înainte de candidatura lui Barack Obama la preşedinţie şi impresii despre rolul pe care ea l-a jucat în campania lui electorală, ca o figură populară, dar şi foarte des criticată. Cu un stil narativ graţios, presărat cu umor şi cu o sinceritate neobişnuită, Michelle Obama ne oferă o poveste vie din culisele vieţii ei, relatând secvenţe neştiute despre lansarea istorică a familiei sale pe scena internaţională, precum şi din viaţa lor ca familie prezidenţială, de-a lungul celor opt ani spectaculoşi petrecuţi la Casa Albă – în care şi-a descoperit propria ţară, iar America a descoperit-o pe ea.
„Povestea mea” ne poartă prin bucătăriile modeste din Iowa şi prin sălile de bal de la Palatul Buckingham, prin momente de durere sfâşietoare şi ambiţie fără limite, aducându-ne aproape de sufletul unei figuri unice, inovatoare a istoriei, în timp ce se străduieşte să trăiască autentic, punându-şi forţa şi vocea în serviciul unor idealuri mai înalte. Spunându-şi povestea cu sinceritate şi îndrăzneală, ne aruncă o provocare nouă, celorlalţi: Cine suntem şi cine dorim să devenim?


pus acum 4 ani
   
stefi_todo
VETERAN

Inregistrat: acum 12 ani
Irvin D. Yalom – Călătoria către sine [v1.0]
Editura: Vellant
An apariţie: 2017
Titlul original: Becoming Myself: A Psichiatrist’s Memoir, 2017
Traducere: Florin Tudose
Formate: doc, epub, mobi şi scan djvu
DOWNLOAD



Irvin D. Yalom este profesor emerit de psihiatrie la Universitatea Stanford și practică psihiatria în San Francisco și Palo Alto. Împreună cu soția sa, Marilyn, are patru copii și șapte nepoți. Locuiește în Palo Alto, California.

Dacă psihoterapia ne dă șansa unei „existențe examinate”, atunci volumul autobiografic – Călătoria către sine – a lui Irvin Yalom ne oferă ceva în plus. Imaginea de cealaltă parte a oglinzii, parcursul psihoterapeutului, cu încercările, cu punctele de cotitură, iubirile și îndoielile, dar și momentele de „Evrika!”. Yalom se dezvăluie cititorului prin acest demers introspectiv curajos și profund umanist: psihiatrul, asemeni tuturor, traversează aceleași distante în drumul către sine.


pus acum 4 ani
   
stefi_todo
VETERAN

Inregistrat: acum 12 ani
Andre Agassi – Open. O autobiografie [v1.0]
Editura: Publica
An apariţie: 2011
Titlul original: Open: An Autobiography, 2009
Traducere: Paul Slayer Grigoriu    
Formate: doc, epub, mobi şi un scan pdf găsit undeva pe internet
Mulţumesc celui care l-a scanat.
DOWNLOAD



Mai mult decât o carte de memorii despre viața unui profesionist în tenis, OPEN este povestea captivantă a unei vieți remarcabile.
Împins de la spate de un tată dominator și irascibil pentru a deveni un campion la tenis, Andre Agassi a reușit ca la vârsta de 22 de ani să câștige primul dintre cele opt turnee de Grand Șlem pe care le-a cucerit de-a lungul carierei, lucru care i-a asigurat succesul financiar, celebritatea și în multe rânduri poziția de lider mondial în tenisul profesionist. În spatele acestei povești stă însă istoria unui om adeseori nefericit și confuz, care niciodată nu s-a simțit confortabil cu realizările sale profesionale. Cu o sinceritate dezarmantă, Andre scrie despre succesul dobândit la o vârstă fragedă, despre ce înseamnă cu adevărat celebritatea, despre căsătoria cu Brooke Shields și despre urcușurile și coborâșurile unei cariere fabuloase.
"Sunt un om relativ tânăr. Treizeci şi şase de ani. Dar mă trezesc ca şi cum aş avea nouăzeci şi şase. După trei decenii de sprinturi, opriri bruşte, sărituri înalte şi aterizări brutale, corpul meu nu mai pare să fie corpul meu, mai ales dimineaţa. În consecinţă, mintea mea nu mai pare să fie mintea mea. Pe când deschid ochii sunt un străin pentru mine însumi şi deşi, încă odată, acesta nu e un lucru nou, e mai pronunţat dimineaţa. Trec repede prin faptele elementare. Numele meu e Andre Agassi. Numele soţiei mele e Stefanie Graf. Avem doi copii, un fiu şi o fiică, de cinci şi trei ani. Trăim în Las Vegas, Nevada, dar momentan locuim într-un apartament al hotelului Four Seasons din New York, pentru că joc la US Open 2006. Ultimul meu US Open. De fapt, ultimul meu turneu. Trăiesc din tenis, deşi urăsc tenisul, îl urăsc cu o patimă întunecată şi secretă, şi totdeauna l-am urât". - Andre Agassi
"Nu doar memoriile unui sportiv de excepție, ci un adevărat bildungsroman. O carte de un umor adeseori negru, scrisă de un suflet angoasat și sentimental". - The New York Times Book Review
"Agassi a scris, probabil, cea mai bună autobiografie a unui sportiv din toate timpurile. O poveste frustă scrisă într-un stil captivant și plin de nerv. Memoriile lui Andre sunt la fel de fermecătoare precum jocul său de tenis". - Time Magazine
"Nu numai că Agassi și-a dezgolit sufletul în fața cititorilor cum puțini atleți profesioniști au facut-o, dar a reușit acest lucru într-un mod în care nu mulți scriitori ar fi făcut-o". - Entertainment Weekly


pus acum 4 ani
   
spicdegrau
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 8 ani
Francesco Pastura - Bellini - Romanul vieţii

pdf/ 11 mb/ 432 pag./ Editura Muzicală/ 1968




Modificat de spicdegrau (acum 3 ani)


pus acum 3 ani
   
spicdegrau
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 8 ani
Jawaharlal Nehru – Autobiografie

Djvu/ 6 mb/ 608 pag.+foto / Editura de stat pentru literatură politică/ 1957




Modificat de spicdegrau (acum 3 ani)


pus acum 3 ani
   
spicdegrau
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 8 ani
George Lipovan - Traian Vuia

pdf/ 13 mb/ 216 pag./ Editura Facla/ 1972




pus acum 3 ani
   
vpaska
Membru Gold

Inregistrat: acum 10 ani
Multumesc frumos!

pus acum 3 ani
   
spicdegrau
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 8 ani
Augustin Pop – Pe urmele lui Mihail Kogălniceanu

pdf/ 24 mb/ 293 pag./ Editura Sport-Turism/ 1979




pus acum 3 ani
   
giv
Membru Junior

Din: Slatina
Inregistrat: acum 17 ani
Foarte bun topicul.
Felicitari.


pus acum 3 ani
   
spicdegrau
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 8 ani
Petre Tăutu - Ion Cantacuzino

Djvu/ 2 mb/ 328 pag./ Editura Tineretului/ 1965




pus acum 3 ani
   
spicdegrau
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 8 ani
Miron Şoarec - Prietenul meu Dinu Lipatti

pdf/ 10 mb/ 119 pag./ Editura Muzicală/ 1981




pus acum 3 ani
   
spicdegrau
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 8 ani
Viorica Moisil - Un om ca oricare altul

Pdf/ 21 mb/ 374 pag./ Editura Albatros/ 1979




pus acum 3 ani
   
spicdegrau
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 8 ani
Tomas Borec - Buna ziua, domnule Ampere

djvu/ 1 mb/ 253 pag./ Editura Albatros/ 1986




pus acum 3 ani
   
infokam
Membru Gold

Inregistrat: acum 13 ani
Bună ziua domnule Ampere

rtf V1.0


[b] biografii şi bună ziua domnule amperertf v1.0

14.9KB

Modificat de infokam (acum 3 ani)


pus acum 3 ani
   
spicdegrau
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 8 ani
Gaby Michailescu - Leonard

pdf/ 9 mb/ 215 pag şi foto./ Editura Muzicală/ 1984




pus acum 3 ani
   
spicdegrau
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 8 ani
Floda, Marinescu, Radovici - Gheorghe Marinescu

Djvu/ 6 mb/ 493 pag.si foto/ Editura Tineretului/ 1958




pus acum 3 ani
   
vpaska
Membru Gold

Inregistrat: acum 10 ani
Multumesc frumos!  

pus acum 3 ani
   
spicdegrau
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 8 ani
Constantin Gane - Trecute vieţi de doamne şi domniţe vol 1

Djvu/ 4 mb/ 340 pag./ Editura Junimea/ 1971




pus acum 3 ani
   
spicdegrau
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 8 ani
Constantin Gane - Trecute vieţi de doamne şi domniţe vol 2

Djvu/ 5 mb/ 487 pag./ Editura Junimea/ 1972




pus acum 3 ani
   
spicdegrau
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 8 ani
Constantin Gane - Trecute vieţi de doamne şi domniţe vol 3

Djvu/ 5 mb/ 335 pag./ Editura Junimea/ 1973




pus acum 3 ani
   
spicdegrau
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 8 ani
Babeş&Giroşianu - Babeş

Djvu/ 3 mb/ 456 pag.+foto/ Editura Tineretului / 1961




pus acum 3 ani
   
spicdegrau
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 8 ani
Mircea Popescu – Neînvinsul ( Victor Babeş )

Djvu/ 2 mb/ 128 pag./ Editura Ion Creangă / 1981




Modificat de spicdegrau (acum 3 ani)


pus acum 3 ani
   
spicdegrau
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 8 ani
Adrian Vasiliu - Steaua Snagovului

Pdf/ 7 mb/ 155 pag+foto./ Editura Sport Turism/ 1983




pus acum 3 ani
   
spicdegrau
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 8 ani
Mircea Ştefănescu - Un dramaturg îşi aminteşte

Djvu/ 3 mb/ 611 pag./ Editura Eminescu/ 1980




pus acum 3 ani
   
spicdegrau
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 8 ani
Radu Albala - Antim Ivireanul

Pdf/ 6 mb/ 225 pag+foto./ Editura Tineretului / 1962




pus acum 3 ani
   
spicdegrau
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 8 ani
Fanny Djindjinhaşvili - Antim Ivireanul cărturar umanist

Pdf/ 5 mb/ 131 pag./ Editura Junimea / 1982




pus acum 3 ani
   
spicdegrau
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 8 ani
Bruno Frank - Cervantes

Djvu/ 2 mb/ 247 pag./ Editura pentru literaratură universală/ 1969




pus acum 3 ani
   
stefi_todo
VETERAN

Inregistrat: acum 12 ani
Andrew Marr – Regina Elisabeta a II-a. Portret intim [v1.0]
Editura: Corint Istorie
An apariţie: 2015
Titlul original: The Real Elizabeth, An Intimate Portrait of Queen Elizabeth II, 2012
Traducere: Ana-Maria Datcu
Formate: doc, epub și mobi făcute după scan.
Mulțumesc celei care l-a scanat.
DOWNLOAD



O BIOGRAFIE SURPRINZĂTOARE ȘI EXTREM DE PERSONALĂ A CELEI CARE VA FI, PROBABIL, ULTIMA MARE REGINĂ A LUMII.
Elisabeta a II-a, unul dintre cei mai longevivi monarhi ai Angliei, este o enigmă. În public, afișează o simplitate optimistă și zâmbete reținute; în privat, este ironică, amuzantă și un excelent imitator. Acum, pentru prima oară, unul dintre cei mai de seamă jurnaliști și istorici britanici trece dincolo de masca oficială și ne spune povestea fascinantă a adevăratei Elisabeta.
Andrew Marr, care s-a bucurat de colaborarea extraordinară a unor figuri-cheie de la Palatul Buckingham, a conceput o carte revelatoare și fundamentală despre femeia care a reușit de-a lungul întregii sale domnii să păstreze discreția asupra propriei persoane, devenind aproape un mister pentru public.
Adevărata Regină Elisabeta este cea care prin deciziile sale a reușit să aducă britanicilor stabilitate, un consens asupra importanței instituției pe care o reprezintă, bucurându-se totodată de prestigiu internațional. În peste 60 de ani, regina s-a confruntat cu situații complexe, de la criza Suezului la războiul pentru Insulele Falkland, la inflație, greve, apartenența la Uniunea Europeană, recesiune, terorism, divorțurile din familia regală ori soluționarea „problemei Camilla”. - Diana Mandache
Volumul „Regina Elisabeta a II-a” e un tribut potrivit adus nu atât reginei personal, cât instituției și simbolului pe care regina le reprezintă. - edwardianpromenade.com


pus acum 3 ani
   
Stelevadris
Moderator

Inregistrat: acum 18 ani
Multumesc, Stefi. Si pentru restul cartilor tale.

_______________________________________
Totul despre cărți - About e-books - Tehnici de scanare, sfaturi, proiecte etc. - Support, future projects, etc.

pus acum 3 ani
   
spicdegrau
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 8 ani
Laure Hillerin - Charles şi Camilla

djvu/ 2 mb/ 247 pag./ Editura Albatros / 2001


[b] biografii şi laure hillerin charles şi mb/ 247 pag./ editura albatros 2001

11.4KB


pus acum 3 ani
   
stefi_todo
VETERAN

Inregistrat: acum 12 ani
Refăcut

Irvin D. Yalom & Marilyn Yalom – O chestiune de viață și de moarte [v1.0]
Editura: Vellant
An apariţie: 2021
Titlul original: A Matter of Life and Death, 2021
Traducere: Petronela Rotar si Vifor Rotar
Formate: doc, epub, mobi şi scan djvu
Descarcă

„Scriind această carte, suntem la o vârstă la care cei mai mulți dintre cel de-o seamă cu noi au murit. Trăim acum în fiecare zi știind că timpul nostru împreună este limitat și extrem de prețios. Scriem pentru a da un sens existenței noastre, chiar dacă ne azvârle în cele mai întunecate zone ale declinului fizic și-n brațele morții. Această carte este menită, înainte de orice, să ne ajute să navigăm pe apele sfârșitului vieții.” - Irvin D. Yalom & Marilyn Yalom

„Aceasta este o carte remarcabilă – la fel de remarcabilă precum autorii săi, Irv Yalom, maestrul psihoterapiei existențiale și autor citit în lumea întreagă, și Marilyn Yalom, o desăvârșită erudită și scriitoare. Făcând dovada unul imens curaj, soții Yalom scriu împreună povestea grijii emoționale și morale pe care și-o poartă unul altuia. Volumul de față este punctul culminant al căutării înțelepciunii de-o viață a cuplului Yalom în arta de a trăi și de a muri, Este o carte care transformă cititorul – n-am mai putut s-o las din mână.” - Arthur Kleinman, autor al The Soul of Care: The Moral Education of a Husband and Doctor

„De peste jumătate de secol, eminentul psihiatru Irvin Yalom uimește lumea cu poveștile sale despre psihicul uman, împletite cu înțelepciune, înțelegere și umor. Acum, cu o sinceritate și un curaj uluitoare, ne împărtășește cea mai dificilă experiență din viața sa: pierderea soției, statornica sa tovarășă de viață încă din adolescență. Parteneri până la sfârșit, până și în scrierea împreună a acestei cărți, cei doi ne comunică un portret trainic al doliului – teroarea, durerea, negarea și acceptarea reticentă. Dar ceea ce ne rămâne este mult mai mult decât o poveste profundă despre pierderea durabilă – este o poveste de neuitat, dureroasă și frumoasă despre iubirea care dăinuie. Mă voi gândi la asta în anii ce vor veni.” - Lori Gottlieb, autoarea bestsellerului Poate ar fi bine să discuți cu cineva


Candace Fleming – Familia Romanov [v1.0]
Editura: Art
An apariţie: 2020
Titlul original: The Family Romanov: Murder, Rebellion, and Fall of Imperial Russia, 2014
Traducere: Gabriel Tudor
Formate: doc, epub, mobi şi scan djvu
Descarcă

Era cel mai bogat monarh din lume, avea 130 de milioane de supuși, iar imperiul său acoperea a șasea parte din uscat; însă Nicolae al II-lea al Rusiei n-a luat seama la mizeria extremă în care viețuia poporul său. Aflată mereu lângă țar, taciturna împărăteasă Alexandra trăia doar pentru familie și pentru obsesiile ei religioase, alimentate de viziunile unui mistic corupt, Rasputin. Înăuntrul palatelor, luxul nemăsurat al monarhului care conduce prin voie divină învăluie totul; dincolo de porțile lor, masele trăiesc împresurate de ororile Primului Război Mondial și de sărăcia care hrănește gânduri revoluționare. Curând, cele două lumi se vor ciocni, iar din această confruntare se va naște o nouă societate a terorii; Rusia Sovietică. Candace Fleming redă cu incontestabil talent narativ destinul lui Nicolae al II-lea, ultimul autocrat rus, de la copilăria lui și a viitoarei sale soții până la abdicare și asasinarea întregii familii.

„Celor care cred că istoria este plictisitoare, această extraordinară carte le demonstrează că, din contră, ea este infinit de fascinantă, captivantă ca un roman.” - Booklist
„O poveste profund umană, spusă cu o remarcabilă limpezime și siguranță a stilului.” - Kirkus Review

Modificat de stefi_todo (acum 1 an)


pus acum 1 an
   
MariusRyus
Membru Puf

Inregistrat: acum 3 ani
Mai are cineva alte biografii în format epub? Sunt dispus să plătesc pentru ele

pus acum 1 an
   
shadow_2
Membru Junior

Inregistrat: acum 13 ani

stefi_todo a scris:

Michelle Obama – Povestea mea [v1.0]
Editura: Litera
An apariţie: 2018
Titlul original: Becoming, 2018
Traducere: Corina Hădăreanu
Formate: doc, epub, mobi şi scan djvu
DOWNLOAD

http://123poze.3x.ro/files/31489268388762887.jpg

AUTOBIOGRAFIA FOSTEI PRIME DOAMNE
A STATELOR UNITE ALE AMERICII – SINCERĂ, PUTERNICĂ, FASCINANTĂ


Salut,
se poate reposta? Linkul nu mai e valabil...
Multumesc!


_______________________________________
"Blessed are they who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused."

pus acum 1 an
   
kid69
Membru Gold

Inregistrat: acum 16 ani

Gângurel a scris:

Josef Toman & Miroslava Tomanova
Socrate – În căutarea beatitudinii
Editura Univers, 1980 (OCR, PDF, DJVU & coperta)


DOCX 1.0 -


pus acum 11 luni
   
spicdegrau
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 8 ani
Louis Bozon - Femeia vietii mele Marlene

Djvu/ 1 mb/ 255 pag&foto./ Editura RAO/ 1993


[b] biografii şi louis bozon femeia vietii mele mb/ 255 editura rao/ 1993

13.7KB


pus acum 11 luni
   
dacopa
Membru Gold

Inregistrat: acum 2 ani
Autobiografia lui Charles Darwin 1809-1882

Editura Academiei Române
1962/pdf/ 35.29mb


Traducere din limba engleza de Viorica V. Dobrovici
iar din limba rusa de conf. D. Donocax, traduceri
colaționate de profesorii V. Dobrovici şi  V. Mîrza şi
stilizate de Otilia Cazimir

Autobiografia lui Charles Darwin 1809-1882

2017/Humanitas/pdf/15.83mb


EDITATĂ DE
NORA BARLOW
URMATĂ DE FRAGMENTE DIN
CĂLĂTORIA UNUI NATURALIST
IN JURUL LUMII

Traducere din limba engleză
de Ioana Miruna Voiculescu,
Andrei Bontas si Ancuta Bontas

Modificat de dacopa (acum 8 luni)


pus acum 8 luni
   
spicdegrau
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 8 ani
Peter Neagoe - Sfintul din Montparnasse

Djvu/ 2 mb/ 286 pag./ Editura Dacia/ 1978


[b] biografii şi peter neagoe sfintul din mb/ 286 pag./ editura dacia/ 1978

13.7KB


pus acum 8 luni
   
dacopa
Membru Gold

Inregistrat: acum 2 ani
Axel Munthe(1857-1949)

Cartea de la San Michele

Traducere de Teodora Sadoveanu,
Postfață de Alexandru Sever,
Editura pentru Literatură Universală,
București, 1969

Cartea de la San Michele (în engleză The Story of San Michele) este o carte de
memorii, publicată pentru prima dată în anul 1929 de editorul britanic John Murray.
Scrisă în limba engleză, ea a devenit un bestseller în numeroase limbi și a fost
republicată constant în cele mai mult de opt decenii trecute de la publicarea sa inițială.



pdf/img/54mb


docx/523kb


Modificat de dacopa (acum 6 luni)


pus acum 6 luni
   
dacopa
Membru Gold

Inregistrat: acum 2 ani
rez.

Harry Negrin - IOANA RADU

Modificat de dacopa (acum 6 luni)


pus acum 6 luni
   
dacopa
Membru Gold

Inregistrat: acum 2 ani
ZOE DUMITRESCU-BUŞULENGA

SURORILE BRONTE

COLECŢIA OAMENI DE SEAMĂ/EDITURA TINERETULUI/1967



pdf/img/26.69mb
docx/239kb


Modificat de dacopa (acum 6 luni)


pus acum 6 luni
   
dacopa
Membru Gold

Inregistrat: acum 2 ani
IRVING STONE

JACK LONDON

Traducere de SERBAN ANDRONESCU

COLECŢIA OAMENI DE SEAMĂ/EDITURA TINERETULUI/1965



pdf/29.1mb
rtf/3.8mb

Modificat de dacopa (acum 6 luni)


pus acum 6 luni
   
Pagini: 1  

Mergi la