Forum Romania Inedit
Romania Inedit - Resursa ta de Fun
Lista Forumurilor Pe Tematici
Forum Romania Inedit | Reguli | Inregistrare | Login

POZE FORUM ROMANIA INEDIT

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
AlexandraPopa la Simpatie.ro
Femeie
25 ani
Bucuresti
cauta Barbat
25 - 39 ani
Forum Romania Inedit / Totul despre cărți - About e-books / E-READER Moderat de Seven, Stelevadris, cuculean, naid, uncris
Autor
Mesaj Pagini:  1 2 3 4 5
caisa24
Membru Puf

Inregistrat: acum 13 ani
Da, acum am engleza.Am pierdut tot ce aveam dar calibre ma va ajuta.Multumesc mult.

pus acum 11 ani
   
bambyna_2007
Membru Puf

Inregistrat: acum 11 ani
Buna,   
Sper ca postez unde trebuie. Imi doresc sa imi achizitionez un ebook reader, dar optez intre Kindler 4 si Nook touch wifi deoarece se incadreaza in acelasi buget. Voi care spuneti k e mai bun?


pus acum 11 ani
   
deletlon
Membru Gold

Inregistrat: acum 13 ani
Nu stiu daca exista notiunea..de "mai bun" intre  readere de top 3...caci ambele sunt in top 3 mi se pare(ATENTIE,modele diverse insa).....eu unul nu stiu ce sa zic.Nu am avut niciodata nook...am un kindle 3 si sunt multumit (inca nu l schimb) , eu mi as lua kindle 4 evident.Poti incerca sa cauti pe google eventual review-uri .......dar nuj daca e o mare diferenta..as zice mai degraba ca oricare ti l ai cumpara vei fi multumita (multumit) cu el.Asta e parerea mea...acum sa vedem ce spun ceilalti forumisti RI. Noroc. Riki.

Modificat de deletlon (acum 11 ani)


_______________________________________
O carte pe lună. 🌒

pus acum 11 ani
   
utilitasetveritas
Pe lista neagra

Inregistrat: acum 12 ani
Eu recomand Kindle 4 Touch.
E vreo 5 milioane, Nook Touch-ul e cam aceeasi chestie, numai ca are alt format de fisiere si are si butoane de dat pagini.
Totodata epubul (fisierul de Nook) se editeaza mai usor.


pus acum 11 ani
   
deletlon
Membru Gold

Inregistrat: acum 13 ani
Acum se gasesc fisiere .mobi pentru kindle cu duiumul. Deci suntem doi  ce alegem kindle 4   Nook nimeni,nimeni??  )

_______________________________________
O carte pe lună. 🌒

pus acum 11 ani
   
bambyna_2007
Membru Puf

Inregistrat: acum 11 ani
Si eu tot pe kindle 4 as merge, deoarece citeste mai multe formate, desi am inteles ca nu se intelege foarte bine cu pdf-urile. 

Modificat de bambyna_2007 (acum 11 ani)


pus acum 11 ani
   
paciu
Online
Membru Puf

Inregistrat: acum 14 ani
Pun o întrebare. Poate unii o vor considera de ''gâgă''. Citind o carte pe Kindle, se pot corecta eventualele greşeli întâlnite? Şi dacă da, cum? Mulţumesc anticipat pentru răspunsuri.

Modificat de paciu (acum 11 ani)


_______________________________________
Nu te certa niciodată cu un prost!
Te va aduce la nivelul lui și te va bate cu experiența!

pus acum 11 ani
   
Aleph
MEMBRU DE BAZA

Inregistrat: acum 13 ani
Din păcate nu se pot edita mobi-urile direct pe Kindle şi, în general, ebook-urile pe ereader. Mai nasol e că mobi-urile nu se pot corecta direct nici pe PC, motiv pentru care trebuie păstrată întotdeauna varianta DOC.

_______________________________________
Dacă vreunul dintre linkurile mele nu este valid, vă rog să mă anunţaţi prin MP.
Versiunile cartilor electronice - Standardul RIF1
Caractere romanesti in EPUB  De la versiunea 0.1 la versiunea 0.9 cu Word 2003 for Windows
PDF-uri foarte mici din fisierele grafice Scan Tailor  *  Clasificarea scanurilor in format DjVu

pus acum 11 ani
   
deletlon
Membru Gold

Inregistrat: acum 13 ani
Tocmai ce am terminat de citit un ocr pe kindle.Am pus highlights-urile necesare.Cine imi poate spune pașii următori? Trebuie cumva sa răsfoiesc din nou cartea în kindle ( in fața pc-ului ) cu fișierul doc sau rtf deschis alături de djvu? Mulțumesc.

_______________________________________
O carte pe lună. 🌒

pus acum 11 ani
   
hama
Membru Puf

Inregistrat: acum 13 ani
Intentionez sa-mi fac "cadou" un Kindle 4 touch sau Paperwhite, insa am inteles ca sunt probleme la destul de multe carti cu protectia DRM, sens in care nu pot fi citite sub nici o forma. In plus, tot din auzite, ar fi probleme si cu formatul PDF. In prezent citesc de pe un Mio 560 pe care il folosesc si pe post de GPS, dar este extrem de obositor pentru ochi. Ce ma sfatuiti, sa iau Kindle sau recomandati altceva ? Va multumesc anticipat pentru ajutor.

pus acum 11 ani
   
Aleph
MEMBRU DE BAZA

Inregistrat: acum 13 ani
Pe surt, informatiile pe care le ai din auzite sunt gresite.
1. Daca cumperi o carte pentru Kindle-ul tau, va avea DRM dar tu, cumparatorul, o vei putea deschide si citi.
2. Cartile in format Kindle care "plutesc" pe net nu au DRM si le poate citi oricine.
3. Cumparatorul unei carti pentru Kindle protejata cu DRM ii poate inlatura protectia.
4. PDF-urile se deschid bine-mersi pe Kindle. Exista o problema, dar e de alta natura si e valabila pentru toate e-readerele: PDF-urile sunt ca o carte de format mare, ale carei pagini trebuie inghesuite in ecranul de 6 inchi al readerului. Scrisul devine atat de mic incat nu mai poate fi citit, uneori nici cu readerul tinut landscape.

Nu am nimic impotriva lui Kindle, dar nici nu ti-l recomand in mod special. Cauta pe net, citeste cu atentie si incearca sa intelegi caracteristicile a cel putin doua-trei alte marci, dupa care poti lua o decizie.

Succes!


_______________________________________
Dacă vreunul dintre linkurile mele nu este valid, vă rog să mă anunţaţi prin MP.
Versiunile cartilor electronice - Standardul RIF1
Caractere romanesti in EPUB  De la versiunea 0.1 la versiunea 0.9 cu Word 2003 for Windows
PDF-uri foarte mici din fisierele grafice Scan Tailor  *  Clasificarea scanurilor in format DjVu

pus acum 11 ani
   
hama
Membru Puf

Inregistrat: acum 13 ani
Multumesc pentru lamuriri si sfaturi.

pus acum 11 ani
   
kickback
Membru Puf

Inregistrat: acum 16 ani
Am cateva intrebari , poate ma puteti ajuta.Am strans cam 8 Gb de carti , majoritatea in format doc si pdf.
1.Ce sa cumpar intre Kindle DX si un Kindle 4? Nu ma intereseaza gabaritul sau cat tine bateria , l-as folosi numai acasa. DX-ul e singurul pe care poti rula decent un format PDF , nu inteleg de ce nu a avut succes?Display-ul de 6 mi se pare totusi prea mic..
2.Voi (utilizatorii de Kindle) va convertiti in format .mobi documentele singuri sau trimitandu-le la cei de la Kindle?
3.Stie cineva de vreun e-reader asemanator ca performanta cu Kindle dar care sa citeasca formatul doc (nativ , nu conversie mobi..)?
Multumesc mult.


pus acum 11 ani
   
utilitasetveritas
Pe lista neagra

Inregistrat: acum 12 ani
Pdf-ul nu se preteaza la niciun dizpozitiv e-ink. Accepta formatul, dar de cele mai multe ori, daca nu ai un pdf facut special pentru ecranul de 6 inchi, nu poti sa citesti pdf-ul decat cu zoom out/zoom in.

Ia-ti un e-reader care sa aiba ca format de baza fie mobi, fie epub.

Daca vrei pdf-uri mai bine ia-ti o tableta cu un ecran mai maricel. Pe ea poti citi si epub/mobi.

Epub/mobi se obtin cu cateva clickuri dintr-un fisier txt/rtf/doc/docx. Convertirea din alte formate e mai problematica daca nu chiar imposibila/inutila.

Dispozitive e-ink care sa accepte doc/docx nu cred ca exista. Ai nevoie de Office sau ceva asemanator instalat pentru asa ceva.
Pe readere nu se instaleaza softuri. Doaar daca schimbi firmware-ul cu altceva.


pus acum 11 ani
   
kickback
Membru Puf

Inregistrat: acum 16 ani
Tableta am dar totusi sunt obositoare la citit indelungat .
Pana la urma o sa iau un Kindle DX putin folosit de pe e-bay , ma duce la maxim 150$ , vroiam mai mult sa cunosc o parere a unuia care l-a folosit..
Decat sa ma chiorasc la 6 inchi macar asta are display-ul la jumate de A4.


pus acum 11 ani
   
utilitasetveritas
Pe lista neagra

Inregistrat: acum 12 ani
Printre avantajele cartii electronice se numara si marirea/micsorarea fontului. Un ecran de 6-7 inchi e suficient in cazul asta.

Daca tii mortis la pdf-uri, atunci ia-ti un DX.


pus acum 11 ani
   
deletlon
Membru Gold

Inregistrat: acum 13 ani
Sal all.Vreau neaparat o parere de la voi.Un raspuns mai degraba la intrebarea : Ce e-reader sa imi cumpar ?   Multumesc

P.S. Am un kindle 3 dar acu cateva zile,nu se stie prin ce metode,sa ales cu ecranul dungi si dungulite....... 


_______________________________________
O carte pe lună. 🌒

pus acum 11 ani
   
utilitasetveritas
Pe lista neagra

Inregistrat: acum 12 ani
Kindle Touch sau Nook Touch.

Eventual Paperwhite.


pus acum 11 ani
   
deletlon
Membru Gold

Inregistrat: acum 13 ani
Sal all. Aveam in minte ceva readere si speram ca raspund mai multi.Ce parere aveti de kobo?
Oricum m am uitat pe net si am "scos" deoparte cateva readere.Pana o sa gasesc "aleasa" as vrea si informatii(locuiesc in italia)de unde pot sa cumpar"aleasa".In italia,"astia" de aici doar diin iarna lui 2012 au aparut in magazinele mari de electronica cu e readerele.....asta spune tot.Astea sunt potentialele "alese".(in ordine aleatorie)

Kobo Mini (imi place asta) ; Kobo Touch ; Kindle Touch ( 4) ; Nook Simple Touch ; Nook Simple touch with glow light ; Kobo Glo ; Kindle Paperwhite.
As mai vrea sa stiu de une le pot achizitiona.(Nook urile in special)
PS Parca asa mult as vrea un ereader cu ecranul luminat,insa totodata parca asa nu l as vrea....mai degraba unul cu lumina exterioara......

Astept sugestii.Multumesc




_______________________________________
O carte pe lună. 🌒

pus acum 11 ani
   
BlankCd
MEMBRU DE BAZA

Inregistrat: acum 14 ani

deletlon a scris:

Sal all. Aveam in minte ceva readere si speram ca raspund mai multi.Ce parere aveti de kobo?
Oricum m am uitat pe net si am "scos" deoparte cateva readere.Pana o sa gasesc "aleasa" as vrea si informatii(locuiesc in italia)de unde pot sa cumpar"aleasa".In italia,"astia" de aici doar diin iarna lui 2012 au aparut in magazinele mari de electronica cu e readerele.....asta spune tot.Astea sunt potentialele "alese".(in ordine aleatorie)

Kobo Mini (imi place asta) ; Kobo Touch ; Kindle Touch ( 4) ; Nook Simple Touch ; Nook Simple touch with glow light ; Kobo Glo ; Kindle Paperwhite.
As mai vrea sa stiu de une le pot achizitiona.(Nook urile in special)
PS Parca asa mult as vrea un ereader cu ecranul luminat,insa totodata parca asa nu l as vrea....mai degraba unul cu lumina exterioara......

Astept sugestii.Multumesc




      Îţi recomand Kindle Paperwhite - de care am şi eu - sau Nook Glowlight - - > ambele cu iluminare proprie.


_______________________________________
--->  "Eu nu am regrete,
         Iar dac-ai să-ntrebi ce-a rămas la mine,
         În inimă am urme de tine
         Regrete, eu nu am regrete..."

pus acum 11 ani
   
utilitasetveritas
Pe lista neagra

Inregistrat: acum 12 ani
Desi zic ca lumina de la Glow/Light iti haleste bateria mai repede (nu am auzit sa fie cazul totusi), iar la Kindle am inteles ca nici macar nu poti sa o opresti complet, ci o tii doar la minim, iti recomand Kindle/Nook, dar neaparat Touch.
Ecranul touch iti va face viata foarte frumoasa.
Daca vrei sa fie si iluminat, asta ramane de vazut, sunt solutii, dar neaparat Touch.

Modificat de utilitasetveritas (acum 11 ani)


pus acum 11 ani
   
deletlon
Membru Gold

Inregistrat: acum 13 ani
Mersi de raspunsuri.Asadar or kindle paperwhite or nook glow.Astea s la moda acum,stiu.De cand am vazut ca aparuse kindle ul cu ecranul luminat(kindle paperwhite) mi am zis ca vreau si io unul.Am citit azi pe pagina de la amazon la parerile oamenilor despre paperwhite si erau cativa care se lamentau de mai multe lucrusoare.Singurul lucru care mi a ramas in minte ar fi durerea ochilor......sper sa nu fie asa.Nici nu mai stiu.Oricum un paperwhite ma ajunge cu tot cu husa( apropo pot folosi incarcatorul de kindle 3? stie cineva?)la 163 euro+ posta.Orice iau as prefera sa iau de la ei,online.Nu stiu daca s ar putea nook,fiinda Barnes & Noble sunt din America si deseori nu trimit in Europa.In fine.

Glowlight.....tine bateria 2 luni la paperwhite cica...deci cu 1 luna mai mult decat la  kindle 3.....
Touch.......nu raman urme de degete(cateodata) pe ecran?  (Acum o sa ziceti...dar spala te si tu pe maini  )

Mi ar place sa cumar un kobo mini un kindle 4 touch(nu light) si un nook glowlight...toate 3 .Asta mi ar place.

Multumesc inca odata.


PS Stie cineva daca s ar putea repara kindle 3 .....este doar ecranul stricat.(Am vazut ca nu s suruburi...e facut intentionat sa nu il desfaca nimeni....)
Am avut noroc cu kindle 3 pentru ca l am luat de pe amazon.co.uk  acum nu mai pot de acolo...a aparut amazon.it de ceva timp(putin).Deci cum as proceda cu kindle 3 ? Sa sun la ceva numar de anglia or email,or sa incerc la amazon italia??

Modificat de deletlon (acum 11 ani)


_______________________________________
O carte pe lună. 🌒

pus acum 11 ani
   
KEYKO
Membru Junior

Inregistrat: acum 12 ani
PS Stie cineva daca s ar putea repara kindle 3 .....este doar ecranul stricat.(Am vazut ca nu s suruburi...e facut intentionat sa nu il desfaca nimeni....)

Găsești pe Youtube cllipuri despre modul în care să procedezi pentru a dezasambla un Kindle 3 ( schimb baterie, ecran etc) dar totul e să ai piesele de schimb necesare.


pus acum 11 ani
   
Aleph
MEMBRU DE BAZA

Inregistrat: acum 13 ani
Se poate inlocui ecranul lui K3. Demontarea e prezentata aici



Ecran nou gasesti pe ebay, sunt acolo cativa ofertanti specializati. Cand l-am reparat pe al meu costa sub 80 USD, inclusiv transportul, si l-am primit in 10 zile.

Modificat de Aleph (acum 11 ani)


_______________________________________
Dacă vreunul dintre linkurile mele nu este valid, vă rog să mă anunţaţi prin MP.
Versiunile cartilor electronice - Standardul RIF1
Caractere romanesti in EPUB  De la versiunea 0.1 la versiunea 0.9 cu Word 2003 for Windows
PDF-uri foarte mici din fisierele grafice Scan Tailor  *  Clasificarea scanurilor in format DjVu

pus acum 11 ani
   
cyst
Membru Puf

Inregistrat: acum 11 ani
Salutare,
Sunt fericitul posesor al unui kindle paperwhite si de cateva zile imi bat capul sa pun un dictionar roman. Pana acum nu am reusit.. aveti vreo idee cum trebuie procedat?   Multumesc anticipat!


pus acum 11 ani
   
utilitasetveritas
Pe lista neagra

Inregistrat: acum 12 ani
Iei dictionarul, il copii in dosarul DICTIONARES sau DOCUMENTS de pe Kindle.

Ca sa iti functioneze impreuna cu cartile, cartile trebuie sa aiba in metadate trecuta limba romana.

Asa era la Kindle pana acum, la Paperwhite posibil sa fie altfel.


pus acum 11 ani
   
babadockia
Membru Puf

Inregistrat: acum 12 ani
eu am un kobo glo care este absolut senzational si "citeste" si mobi.

deletlon a scris:

Sal all. Aveam in minte ceva readere si speram ca raspund mai multi.Ce parere aveti de kobo?
Oricum m am uitat pe net si am "scos" deoparte cateva readere.Pana o sa gasesc "aleasa" as vrea si informatii(locuiesc in italia)de unde pot sa cumpar"aleasa".In italia,"astia" de aici doar diin iarna lui 2012 au aparut in magazinele mari de electronica cu e readerele.....asta spune tot.Astea sunt potentialele "alese".(in ordine aleatorie)

Kobo Mini (imi place asta) ; Kobo Touch ; Kindle Touch ( 4) ; Nook Simple Touch ; Nook Simple touch with glow light ; Kobo Glo ; Kindle Paperwhite.
As mai vrea sa stiu de une le pot achizitiona.(Nook urile in special)
PS Parca asa mult as vrea un ereader cu ecranul luminat,insa totodata parca asa nu l as vrea....mai degraba unul cu lumina exterioara......

Astept sugestii.Multumesc




pus acum 11 ani
   
Sauron
Membru Senior

Inregistrat: acum 13 ani
Este cineva pe aici cu un Nook Simple Touch rootat? M-ar interesa un schimb de opinii.

pus acum 11 ani
   
bokken
Membru Gold

Inregistrat: acum 15 ani
@callu
Ce anume te-ar interesa, mai exact, in legatura cu NST-ul rootat?


pus acum 11 ani
   
ZVONACFIRST
MEMBRU DE BAZA

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani

cyst a scris:

Salutare,
Sunt fericitul posesor al unui kindle paperwhite si de cateva zile imi bat capul sa pun un dictionar roman. Pana acum nu am reusit.. aveti vreo idee cum trebuie procedat?   Multumesc anticipat!


Salut.
Si eu tot Paperwhite am si, in caz ca mai este de actualitate pentru tine aceasta informatie, am rezolvat cu dictionarul asa cum te invata Seven folosind acest dictionar.


babadockia a scris:

eu am un kobo glo care este absolut senzational si "citeste" si mobi.

si Nook Glowlight citeste si mobi si epub cu si fara DRM. ar fi o optiune interesanta.
Kindle are un handicap din acest punct de vedere.

Modificat de ZVONACFIRST (acum 11 ani)


pus acum 11 ani
   
bokken
Membru Gold

Inregistrat: acum 15 ani

ZVONACFIRST a scris:

si Nook Glowlight citeste si mobi si epub cu si fara DRM. ar fi o optiune interesanta.
Kindle are un handicap din acest punct de vedere.


Nook-ul tau e mai altfel, de citeste si mobi? Ca al meu nu citea, inainte sa-l rootez...
Si care ar fi handicapul Kindle-ului, din punctul tau de vedere?


pus acum 11 ani
   
ZVONACFIRST
MEMBRU DE BAZA

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani

bokken a scris:

Nook-ul tau e mai altfel, de citeste si mobi? Ca al meu nu citea, inainte sa-l rootez...
Si care ar fi handicapul Kindle-ului, din punctul tau de vedere?


Stai usurel, din tonul tau usor artagos imi dau seama ca nu ai citit tot ce am scris in poatarea la care te referi.
Uite ca am scris exact cateva randuri mai sus.

ZVONACFIRST a scris:

Si eu tot Paperwhite am...


Daca e sa vorbim de handicap Kindle vorbesc in cunostinta de cauza fara a avea pretentia ca detin adevarul absolut. Imi vin in minte acum doua dezavantaje:
- legatura ombilicala cu Amazon
- nu citeste epub - este un mare dezavantaj cand vorbim de a cumpara carte in format electronic in RO
Da, ai dreptate, Nook nu citeste mobi ceea ce nu este un dezavantaj zic eu, sau daca este, este anulat de faptul ca suporta epub. Asta m-ar determina la o eventuala noua alegere sa aleg Nook.

LE: nu luam in calcul rootarea, asta ar schimba datele discutiei.

Modificat de ZVONACFIRST (acum 11 ani)


pus acum 11 ani
   
bokken
Membru Gold

Inregistrat: acum 15 ani

ZVONACFIRST a scris:

Stai usurel, din tonul tau usor artagos imi dau seama ca nu ai citit tot ce am scris in poatarea la care te referi.


Nu e nimeni artagos; ideea era ca cititorii acestei sectiuni sa fie, pe cat posibil, cat mai corect informati - de preferat de catre persoane care sunt in posesia device-ului aflat in discutie, sau si mai bine, de catre persoane care au experimentat (cu succes) anumite tehnici sau proceduri care au condus la o imbunatatire a performantelor readerului respectiv.


ZVONACFIRST a scris:

Daca e sa vorbim de handicap Kindle vorbesc in cunostinta de cauza fara a avea pretentia ca detin adevarul absolut. Imi vin in minte acum doua dezavantaje:
- legatura ombilicala cu Amazon
- nu citeste epub - este un mare dezavantaj cand vorbim de a cumpara carte in format electronic in RO


La fel de in cunostinta de cauza vorbesc si eu, si cred ca este de notorietate faptul ca si Nook este la fel de legat de B&N asa cum este Kindle de Amazon.
Hai sa fim seriosi in legatura cu ce se poate achizitiona in materie de e-book de la editurile romanesti... Indiferent de format, majoritatea covarsitoare a titlurilor o reprezinta cele cu autori cvasinecunoscuti sau debutanti, cele iesite de sub incidenta drepturilor de autor, etc. Nemaivorbind de faptul ca unele dintre ele parca ar fi facute cu picioarele - de un debutant, aflat la prima lui incercare de a crea un epub...

Si care ar fi avantajul epub-ului atunci? S-ar pierde vreo formatare deosebita, vreun stil anume, la o conversie in mobi a unui e-book de editura (romaneasca)? Sau, de ce nu, in cazul (improbabil) unei realizari de exceptie, putem folosi conversia in formatul azw3, care ofera aceleasi facilitati ca epub-ul - ba chiar unele in plus, si nu pierdem nimic in ceea ce priveste formatarea.
De titluri de ultima ora, realizate ingrijit si la preturi decente sa avem noi parte de la editurile romanesti si asta sa fie problema noastra cea mai mare: formatul in care pot fi ele achizitionate.

P.S.
Nu vi s-ar parea utila recomandarea urmatoare: in spatiul rezervat semnaturii, din subsolul fiecarui mesaj postat, userii care posteaza in aceasta sectiune sa insereze numele, tipul, versiunea firmware, etc. a dispozitivului(elor) pe care il(le) foloseste?
Cred ca s-ar evita astfel situatiile de genul "sunt/nu sunt in cunostinta" sau "fugi d-aici ca tu vorbesti din auzite!". Mai ales daca mentiunile sau declaratiile respective ar reflecta 100% adevarul. Ne-am face astfel, in mare, si o idee despre tipul si facilitatile dorite de la un reader de catre pasionatii de carte in format digital.


pus acum 11 ani
   
Aleph
MEMBRU DE BAZA

Inregistrat: acum 13 ani
Cred ca aplicarea recomandarii ar fi un progres pentru forum, desi e realmente utila numai intr-un topic al unei subsectiuni a acestuia. In fond variantele electronice ale cartilor de-aia le facem, ca sa fie citite, mai devreme sau mai tarziu, pe tablete sau ereadere.

_______________________________________
Dacă vreunul dintre linkurile mele nu este valid, vă rog să mă anunţaţi prin MP.
Versiunile cartilor electronice - Standardul RIF1
Caractere romanesti in EPUB  De la versiunea 0.1 la versiunea 0.9 cu Word 2003 for Windows
PDF-uri foarte mici din fisierele grafice Scan Tailor  *  Clasificarea scanurilor in format DjVu

pus acum 11 ani
   
bokken
Membru Gold

Inregistrat: acum 15 ani

Aleph a scris:

Cred ca aplicarea recomandarii ar fi un progres pentru forum, desi e realmente utila numai intr-un topic al unei subsectiuni a acestuia. In fond variantele electronice ale cartilor de-aia le facem, ca sa fie citite, mai devreme sau mai tarziu, pe tablete sau ereadere.


Ai dreptate! Cred ca exprimarea mai potrivita ar fi "cei care posteaza in Totul despre cărți - About e-books / E-READER"


pus acum 11 ani
   
corall
Membru Gold

Inregistrat: acum 16 ani
Am si eu o intrebare pentru posesorii de kindle paperwithe.
Am citit pe site-ul lor ca stiu sa citeasca si fisiere docx. In cazul in care o fac, pastreaza formatarile documentului?


pus acum 11 ani
   
_Cosimo_
Membru Senior

Inregistrat: acum 12 ani

bokken a scris:

Hai sa fim seriosi in legatura cu ce se poate achizitiona in materie de e-book de la editurile romanesti... Indiferent de format, majoritatea covarsitoare a titlurilor o reprezinta cele cu autori cvasinecunoscuti sau debutanti, cele iesite de sub incidenta drepturilor de autor, etc. Nemaivorbind de faptul ca unele dintre ele parca ar fi facute cu picioarele - de un debutant, aflat la prima lui incercare de a crea un epub...

Nu ştiu cum să zic să nu sune aiurea sau jignitor, dar afirmaţia asta e o prostie atât de mare, încât nu găsesc decât două explicaţii: ori nu ai mai intrat de foarte mult timp pe un site unde se vând e-book-uri, ori limitele tale în materie de literatură sunt îngrijorător de strâmte.  Aş putea rapid enumera 100-200 de cărţi EXTRAORDINARE din toate punctele de vedere de pe elefant.ro, dar aş umple aiurea topicul. Hai să-ţi dau doar câteva exemple de autori de-aştia departe de a fi "cvasinecunoscuţi", ci de-a dreptul ultracelebri şi totodată n-au intrat în domeniul public (măcar de doi, trei trebuie să fi auzit şi tu): Aldous Huxley, Haruki Murakami, Anna Gavalda,Charles Bukowski, Philip Roth, Paul Auster, John Fowles, Ian McEwan, Nikos Kazantzakis, Paulo Coelho, Emil Cioran, Jonathan Safran, Umberto Eco, Georges Simenon, Sylvia Plath, Stefan Zweig, Michael Ondaatje, Arthur C. Clarke, James Joyce, Bertrand Russell, Amos Oz, Simone de Beauvoir şi mulţi alţii. Toţi sunt autori faimoşi, dacă e vreunul de care n-ai auzit atunci ai o carenţă în dreptul lui.

Şi chiar şi cărţile autorilor străini intraţi în domeniul public se află sub incidenţa drepturilor de autor, dacă ţinem cont de autorii traducerilor - deci nu-s moka nici cărţile scrise de Tolstoi, Gogol, Dostoievski, Oscar Wilde, George Eliot, Platon, Thomas Hardy, iar aici lista e atât de lungă, că nici nu are rost să o continui.

În ce priveşte autorii români, oferta e extrem de generoasă şi ea, dar, iarăşi zic, trebuie să pice pe teren fertil, altminteri duce la afirmaţii precum a ta, care stârnesc nedumerirea sau râsul. Nu cred că poţi spune despre vreunul dintre următorii autori că e un debutant prăpădit (aleg doar autori români contemporani foarte buni şi foarte cunoscuţi: George Bălăiţă, Mircea Cărtărescu, Mircea Horia Simionescu, Dan Lungu, Andrei Pleşu, Lucian Boia, Neagu Djuvara, Cristian Teodorescu, Gabriela Adameşteanu, Gellu Naum, Lucian Dan Teodorovici, Ştefan Agopian, Octavian Paler, Radu Pavel Gheo şi atâţia alţii la fel de buni şi de cunoscuţi. Până şi în domeniul SF avem autorii noştri cât de cât mai răsăriţi, precum Dan Doboş - de la trilogia Abaţia, până la ultimul roman scris de el, Mircea Opriţă etc. (că m-am plictisit deja).

Faptul că tu n-ai auzit de cartea lui Annie Bentoiu, "Timpul ce ni s-a dat" nu înseamnă că nu e mai puţin o capodoperă, o carte deja fundamentală, care ar trebui citită de toată lumea. Dacă tu n-ai citit în viaţa ta o poezie de Emil Brumaru nu înseamnă că nu e unul dintre cei mai mari poeţi ai lumii, dacă nu cumva cel mai mare - după mine e categoric cel mai mare.

Aşa că ar fi timpul să mai intri pe site-urile cu e-book-uri. Dacă într-adevăr vrei să cumperi un e-book, cu siguranţă ai ce cumpăra, de vreun an şi mai bine încoace. Şi lucrurile vor sta din ce în ce mai bine. De pildă, recent au apărut la vânzare cărţile din noua colecţie science-fiction de la editura Trei, coordonată de Mihai-Dan Pavelescu, începută cu "Cronoliţii" de Robert Charles Wilson, pe care o găseşti şi în format e-book, alături de altele din aceeaşi colecţie.

Aşa că, vorba ta... hai să fim serioşi!


pus acum 11 ani
   
bokken
Membru Gold

Inregistrat: acum 15 ani
A sunat exact cum (nu) ti-ai dorit sa sune. Adica jignitor.
Sa inteleg ca tu n-ai nicio carenta, nici macar un viciu de fabricatie?
Etichetarea grosiera a unei persoane, fondata doar pe ceea ce crezi tu ca n-ar fi citit acea persoana sau pe site-urile pe care crezi tu ca nu le-ar fi vizitat, luind in calcul si impresionanta lista de autori pe care se presupune ca i-ai citit sau cel putin ai auzit de ei, te onoreaza sau o consideri o calitate? Asta vis-a-vis de inpardonabilele (in viziunea ta) mele carente?


pus acum 11 ani
   
BlankCd
MEMBRU DE BAZA

Inregistrat: acum 14 ani

corall a scris:

Am si eu o intrebare pentru posesorii de kindle paperwithe.
Am citit pe site-ul lor ca stiu sa citeasca si fisiere docx. In cazul in care o fac, pastreaza formatarile documentului?


    Nu merg fisierele docx. Am incercat 2 metode:

    1. Eu le incarc pe Kindle Paperwhite cu Calibre care chiar imi spune ca formatul docx nu este potrivit cu dispozitivul.
    2. Am incercat sa copiez fisierul docx direct pe Kindle Paperwhite, dar nu il recunoaste.

    Pentru Kindle Paperwhite foloseste cu incredere formatele .mobi si .azw3. 


_______________________________________
--->  "Eu nu am regrete,
         Iar dac-ai să-ntrebi ce-a rămas la mine,
         În inimă am urme de tine
         Regrete, eu nu am regrete..."

pus acum 11 ani
   
_Cosimo_
Membru Senior

Inregistrat: acum 12 ani
Păi răspunsul e simplu: ori nu ştii ce fel de e-book-uri au scos editurile româneşti şi atunci scrii în necunoştinţă de cauză, neavând decât vina de a te fi trezit scriind despre o chestiune pe care n-o cunoşti, ori ştii ce e-book-uri au scos editurile şi atunci scrii din ignoranţă, ceea ce iarăşi n-ar trebui să faci. Sunt sătul de oameni care habar n-au de o chestie, şi totuşi îşi dau cu părerea de parcă ar fi experţi în chestia aia şi o fac cu o nonşalanţă şi o suficienţă revoltătoare,  pe un ton cu adevărat jignitor. Ne îndemni "sa fim seriosi", vorbeşti despre "majoritatea covarsitoare a titlurilor", etichetezi autorii drept "cvasinecunoscuti sau debutanti", de ePub-uri "facute cu picioarele"... Când de fapt ar trebui să-ţi cunoşti măsura ignoranţei tale şi să stai în banca ta.

pus acum 11 ani
   
corall
Membru Gold

Inregistrat: acum 16 ani
Multumesc mult pentru raspuns BlankCD

pus acum 11 ani
   
deletlon
Membru Gold

Inregistrat: acum 13 ani
Exista cumva pe site vreun post ceva despre tablete(A auzit cineva de tableta freelander pd20 versiunea cu tv,aveti vreo idee daca e ok,vizavi de pret evident)n am gasit nicaieri??? Si sa nu fiu chiar off topic am sa spun ca e readerele de care se vorbeste cel mai mult  nook si kindle nu valoreaza nimic daca stau aruncate printr un colt si se pune praful pe ele.Ca si pe carti.Salutare.

_______________________________________
O carte pe lună. 🌒

pus acum 11 ani
   
vic500
Membru Puf

Inregistrat: acum 10 ani
pentru cei care au Kindle si vor ca sá citeascá cárti in format .epub si pdf le recomand sá instaleze Duokan , eu l-am descoperit acum vreo 6 luni si de atunci nu-mi mai bat capul cu transformarea cartilor si am ajuns sá-l folosesc aproape 100% pe acest sistem . . . mai ales de când a început sá se actualizeze singur atunci cînd îl conectez la wifi

pus acum 10 ani
   
ZVONACFIRST
MEMBRU DE BAZA

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Poti te rog sa detaliezi, adica sa spui pas cu pas cum ai procedat? Fara trimiteri pe diferite pagini de net care nu prezinta nicio garantie (unele dintre ele). Adica te rog sa ne oferi exact ce si cum ai instalat tu.
Am cateva nelamuriri:
- Se poate reveni la sistemul original? Eu obtin o calitate foarte buna folosind convertorul online Amazon pentru conversia doc in azw3. Cu Calibre se pierd anumite formatari ale textului. De aceea ma intereseaza a pot reveni si cat de comod este sa fac treaba asta.
- Ce riscuri exista referitor la garantia deviceului.
- Ce alte avantaje, in afara de citirea epub-urilor, iti ofera acest nou sistem (de ex. epub si pdf cu DRM citeste?)
- Mai functioneaza contul de pe Amazon.
Multumesc in avans.

Modificat de ZVONACFIRST (acum 10 ani)


pus acum 10 ani
   
vic500
Membru Puf

Inregistrat: acum 10 ani
Nu mai stiu exact dar cred cá e un video pe youtube "read epub on kindle4" de acolo m-am inspirat si am cáutat si pe alte pagini pâná am dat peste un tutorial simplu. Nu exista nici un risc, functioneazá amândouá fárá sá se certe între ele si nici cu Amazon .pentru a schimba din k. în duokan intri de douá ori in meniu si dai pe Reinitiar iar invers pe Cambiar-Change a(to) Kindle . . . o sá urc si citeva poze

e-reader mai stiu exact dar cred video youtube "read epub acolo m-am inspirat cáutat alte

31.9KB


pus acum 10 ani
   
vic500
Membru Puf

Inregistrat: acum 10 ani
pentru ati citi bine un pdf dai pe -Iniciar diseńo inteligente. . . asta pt. prima pozá...

e-reader pentru ati citi bine pdf dai -iniciar diseńo asta pt. prima pozá...

26.6KB


pus acum 10 ani
   
vic500
Membru Puf

Inregistrat: acum 10 ani
---si poti pune si screensaver care vrei tu in : DK_sistem/xKindle/res/Screensaver
     . . . ce nu am reusit înca e sá-i pun un dictionar român. Dacá reuseste careva sá ne spuná si nouá cum. . .

e-reader ---si poti pune care vrei    . reusit înca sá-i pun dictionar român. dacá

47.7KB


pus acum 10 ani
   
vic500
Membru Puf

Inregistrat: acum 10 ani
. . . iar despre pdf cu drm . . . nu stiu. . . dar cu pdf-urile m-a surprins. . . îti dá pîná si pozele , si mai citeste si .txt mai  bine decât kindle

e-reader iar despre pdf drm stiu. dar pdf-urile m-a surprins. îti pîná pozele mai citeste .txt

31KB


pus acum 10 ani
   
ZVONACFIRST
MEMBRU DE BAZA

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Multumesc vic500, deja reusisem sa instalez Duokan pe Paperwhite inainte sa vad postarile tale. Am cautat cu nenea Goagle, m-am documentat serios si dupa ca m-am convins ca stapanesc procedura si nu-mi asum riscuri am trecut la treaba.

Pentru posesorii de Kindle Paperwhite interesati:
1. Se downloadeaza Doukan for Kindle Paperwhite si se dezarhiveaza
2. Dupa dezarhivare se obtin urmatoarele:
   - Folderul DK_System
   - Fisierul MOBI8_DEBUG
   - Fisierul duokan.mobi
3. Se conecteaza ereaderul la PC prin cablul USB
4. Se copiaza folderul DK_System in radacina memoriei principale adica langa folderul documents
5. Se copiaza fisierul MOBI8_DEBUG tot in radacina memoriei principale adica langa folderele documents si DK_System (cel copiat anterior)
6. Se copiaza fisierul duokan.mobi in interiorul folderului documents, adica acolo unde puneti si ebook-urile.
7. Se deconecteaza Kindle Paperwhite de la PC
8. Pe ecranul principal va apare o noua carte in format mobi - DUOKAN
9. Se face tap pe cartea DUOKAN
10. Tap pe Instal si se urmeaza urmatoarea instructiune (tap in coltul stanga sus al ecranului)
11. Dureaza circa 2 minute instalarea. Ereaderul se va restarta o data sau poate de doua ori (asa scrie acolo de unde mi-am luat informatiile. La mine s-a restartat o singura data)
12. Problema este ca va veti regasi in fata unei interfete in limba chineza  . Nu disperati pentru ca exista o solutie.
13. In dreapta jos aveti iconita Settings (binecunoscuta rotita dintata) asa ca faceti tap pe ea.
14. Se deschide meniul Settings evident tot in limba chineza.
15. Pe marginea de sus a ecranului aveti trei taburi, faceti tap pe cel din mijloc care in engleza se numeste System.
16. Plimbati degetul pe ecran de la dreapta spre stanga pentru trece la pagina a doua.
17. Primul buton de sus este Language (deocamdata in chineza), fateti tap pe el, alegeti limba Engleza.
18. Enjoy Aveti un Kindle care citeste epub.

Info: Sistemul original nu este pierdut si nici deteriorat dupa instalarea Duokan. In functie de preferinte se poate alterna intre cele doua sisteme dar ereaderul va face reboot de fiecare data. Duokan poate fi dezinstalat complet cand doriti, optiunea numindu-se Uninstall si regasindu-se in pagina a 3-a a tabului System.

Schimbare language din Chineza in Engleza



AVERTISMENT! Tot ce am facut a fost sa descriu procedura urmata de mine pe dispozitivul propriu, asumandu-mi eventualele riscuri privitoare la deteriorarea iremediabila a acestuia.
Urmati procedura numai daca o stapaniti si asumandu-va eventualele riscuri.
Procedura descrisa este NUMAI pentru Kindle Paperwhite.
Nu voi putea fi acuzat ulterior acestei postari de eventualele daune pe care le-ati provocat ereader-ului dvs.
Multumesc pentru intelegere.

Daca aveti intrebari suplimentare sunt pe aici. 

Modificat de ZVONACFIRST (acum 10 ani)


pus acum 10 ani
   
deletlon
Membru Gold

Inregistrat: acum 13 ani
Mersi Aleph pentru linkul cu depanarea kindle 3.Tocmai mi am luat un ecran de pe un site.Pret total 40 de euro(posta inclusa) 32 euro ecranul propriu zis.Sper sa ajunga cu bine(in maximum 3 sapt cred ca ajunge) si sa reusesc sa l schimb...tot cu bine.Salutari.

_______________________________________
O carte pe lună. 🌒

pus acum 10 ani
   
deletlon
Membru Gold

Inregistrat: acum 13 ani
Am din nou kindle 3....i am schimbat ecranul si e ok.Deocamdata nu mi cumpar kindle 4 (paperwhite) si nici kobo glo...oricum ..probabil(pentru diversitate) am sa inclin spre kobo glo., Salutari. 

_______________________________________
O carte pe lună. 🌒

pus acum 10 ani
   
ZVONACFIRST
MEMBRU DE BAZA

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
deletlon, daca tot esti adeptul diversitatii, instaleaza Duokan pe proaspatul tau resuscitat Kindle si vei ramane uimit de transformare.
va citi mobi, epub, txt, cred ca si doc (nu am incercat dar cred ca poate, am sa revin cu raspunsul) si pdf intr-un mod de-a dreptul senzational.
eu am renuntat la alte formate si folosesc exclusiv pdf.
am sa postez cateva capturi de ecran sa va arat cum se vede.

LE:
- nu citeste doc, desi din cate imi amintesc autorii Duokan sustin ca da.
- pozele promise, ciesc Donul linistit in format pdf. se vede excelent (pe Kindle nu in poze ), arata exact ca o carte tiparita, cu header si footer, numerotarea paginilor, note de subsol, despartire in silabe, grafica, etc. Nu este aplicat reflow deoarece strica formatarea. Documentul este formatat intr-un anumit mod in Word si salvat ca pdf. Dimensiunea fontului este pentru ochii mei batrani - deci mai mare - si nu poate fi modificata decat in faza de formatare in Word a doc-ului.



Modificat de ZVONACFIRST (acum 10 ani)


pus acum 10 ani
   
cnaboby
Membru Puf

Inregistrat: acum 11 ani
Da un Trekstor 3.0 17(7" TFT 2GB (epub PDF TXT FB2 compatibil Adobe DRM) oare este bun de ceva ?Daca are cumva cineva si imi poate spune una alta despre acest ereader.

pus acum 10 ani
   
ZVONACFIRST
MEMBRU DE BAZA

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Din cate stiu Trekstor are aceeasi platforma cu Prestigio. Un Prestigio am butonat de curiozitate intr-un magazin. Poti face la fel si vei lua o hatarare in cunostinta de cauza.
Eu as zice ca mai bine iei cel mai ieftin Kindle, evantual SH.

Modificat de ZVONACFIRST (acum 10 ani)


pus acum 10 ani
   
cnaboby
Membru Puf

Inregistrat: acum 11 ani
Are doar 6 inch acel Kindle iar Trekstor 7,.m-am gandit ca se vad mai ok pdf-urile.Sincer nu ma intereseaza designul sau sa tina bacteria neaparata o saptamana,.doar sa pot urca carti de pet si sa mi le redea ok.

pus acum 10 ani
   
cnaboby
Membru Puf

Inregistrat: acum 11 ani
bateria*

pus acum 10 ani
   
utilitasetveritas
Pe lista neagra

Inregistrat: acum 12 ani
Poti sa iti editezi postarile.
Si crede-ma cand iti zic ca bateria e un lucru foarte important la reader.


pus acum 10 ani
   
cnaboby
Membru Puf

Inregistrat: acum 11 ani
Da pe termen lung este normal ca imi doresc sa tina bacteria multi ani.

pus acum 10 ani
   
ZVONACFIRST
MEMBRU DE BAZA

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
la ereader calitatea ecranului si bateria sunt ambele importante.
eu citesc pdf pe Kindle fara probleme. cateva postari mai sus poti sa vezi cum arata pdf pe Kindle-ul meu.
acel Trekstor este o struto-camila, nici ereader nici tableta (atentie, nu am scris si ereader si tableta )


pus acum 10 ani
   
cnaboby
Membru Puf

Inregistrat: acum 11 ani
Struto-camila?

pus acum 10 ani
   
utilitasetveritas
Pe lista neagra

Inregistrat: acum 12 ani
Un fel de mai multe feluri 

Ce a scris Zvona e corect. Un alt criteriu ar mai fi si usurinta cu care e folosit.
Recomand pe cele cu ecran touch, mai ales pentru corectura. Dar aici parerile difera.


pus acum 10 ani
   
cnaboby
Membru Puf

Inregistrat: acum 11 ani
Scuze ca iarasi deranjez,.mi-a sosit acel trekstor si deocamdata o singura problema am cu el,.pdf-urile le citeste ok dar daca maresc literele imi dispare litera ''s''.Cu epub urile nu am problem.

pus acum 10 ani
   
cnaboby
Membru Puf

Inregistrat: acum 11 ani
Scuze ca iarasi deranjez,.mi-a sosit acel trekstor si deocamdata o singura problema am cu el,.pdf-urile le citeste ok dar daca maresc literele imi dispare litera ''s''.Cu epub urile nu am problem.

pus acum 10 ani
   
ZVONACFIRST
MEMBRU DE BAZA

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
cnaboby, ne poti oferi ceva impresii dupa ce te-ai lamurit cun sta treaba cu Trekstorul?

pus acum 10 ani
   
mielushel
Membru Puf

Din: Europe
Inregistrat: acum 16 ani
eu am doua ereader-e TrekStor: un Pyrus Mini de 4.3" si un TrekStor 3.0
de 7" si sunt FOARTE multumit de amandoua.
recunosc ca pretul a fost initial criteriul dupa care le-am ales, insa
acum pot spune cu siguranta ca fac toti banii si chiar mai mult.
bateria tine foarte mult si pana acum nu am avut vreo problema
cu nici un format dintre cele compatibile cu aceste doua modele
(pdf, epub, txt, rtf). ca argument in plus pentru aceasta recomandare,
cu modelul de 7" se poate asculta si muzica in timp ce citesti si
chiar poti citi si pe intuneric  pentru ca are ecranul luminat.

Modificat de mielushel (acum 10 ani)


pus acum 10 ani
   
ZVONACFIRST
MEMBRU DE BAZA

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Cel de 7" cum se comporta in lumina puternica? Sa zicem, poate fi utilizat in plin soare?

pus acum 10 ani
   
mielushel
Membru Puf

Din: Europe
Inregistrat: acum 16 ani
E ok, poate fi folosit si la soare. L-am folosit la mare pe plaja si n-am avut probleme.

pus acum 10 ani
   
RF1999
Membru Puf

Inregistrat: acum 16 ani
Buna seara. A comandat cineva de pe discountplanet ? Nou generatie Paperwhite este la 565 RON cu tot cu transport. Pe alt site ar fi kindlestore.ro , unde este la 619 RON , dar este ceva mai scump si nu precizeaza daca este noua versiune.
Va multumesc.


pus acum 10 ani
   
CRIFLO
Membru Gold

Inregistrat: acum 12 ani
Buna seara.Am instalat doukan 2013 pe un kindle 4 nt .Am cateva probleme.Poate ma ajuta cineva.Cartile .mobi cu font inglobat sevad destul de bine doar ca este o pauza intre paragrafe si imi arata cat la suta am citit nu nr.de pagina.  Am incercat cu fisiere .epub pe care le am pus in DK Documents unde imi apare numerotarea in pagina dar din pacate nu pot folosi fonturile din doukan.este ori un font ingrosat ori subtire si italic.Nu mai apare spatiul gol intre paragrafe .Fonturile sunt inglobate ..am incercat tahoma,georgia,amansis ...Vreun sfat ca sa  se vada macar cele din doukan va rog?Sau poate sa se vada fontul inglobat in .epub?Multumesc!

Modificat de CRIFLO (acum 10 ani)


pus acum 10 ani
   
ZVONACFIRST
MEMBRU DE BAZA

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
La mobi si mie imi arata exact ca la tine.
La epuburi arata nr de pagina daca faci tap pe ecran sus, apoi More si selectezi Progress barr sa fie Normal. In josul paginii vei avea progress barr-ul iar in dreapta jos va scrie cateva secunde Paging (de fapt durata paginarii dureaza proportional cu dimensiunea cartii). Dupa ce va calcula paginarea va apare x/xxx (la ce pagina esti dintr-un total de ... pagini). Daca de exemplu schimbi dimensiunea fontului, va reface paginarea dupa cateva secunde de calcule.

Referitor la fonturi: eu am unele epuburi la care merge sa schimb fontul si unele la care nu merge. Nu mi-am batut capul cu asta deoarece am descoperit ca marele avantaj al Doukan este ca afiseaza foarte mishto pdf-urile. Asa ca imi prepar cartile in Word in format A5 cu font de 24 (ochii mei obositi cer un font mai mare, tu poti sa utilizezi un font mai mic), cu note de subsol, cu poze sau alte elemente grafice, dupa care salvez in pdf. Trebuie sa stabilesti prin incercari ce font si ce dimensiune a acestuia iti plac. Mie imi place de exemplu Cutive sau Trocchi. Ce imi place este ca am aliniere justify si despartire in silabe (ceea ce inseamna ca textul arata mai cursiv si are aspect normal, ca si in carte) plus notele de subsol la locul lor in josul paginii, nu ma mai chinui sa ma duc sa citesc nota, apoi sa ma intorc unde am lasat pagina. La o carte cu multe note de subsol simteam ca inebunesc.
Uite aici o carte pe care am postat-o astazi pe forum in format pdf A5. Sa-mi spui daca iti place cum o afiseaza Duokan.


pus acum 10 ani
   
Sefistul
Membru Junior

Inregistrat: acum 14 ani
Salut, am un Prestigio PER3072B de 7 inci, care citeste pdf-urile si epub fara probleme. Insa la filme nu vrea sa incarce automat subtitrarea (srt). Nu se poate instala niciun soft. Sistemul e LINUX. AM PC pe WIndows si pot doar copia fisiere pe e-reader. Pot face instalarea sub Linux din PC-ul meu cu Windows ? Stie cineva ?

pus acum 10 ani
   
totedati
Membru Puf

Inregistrat: acum 13 ani
ai încercat și cu mkv-uri cu subtitrarea inclusă în mkv? e sigur linux? nu cumva e android?
acum văd pe site că nu suportă mkv ... mda ... alt producător de hardware chitit bine de tot să facă de cacao ideea de open source! la fel ca goagăl cu al său android!
mai ai o singură variantă, numele fișierului cu subtitrarea să fie exact la fel cu cel la fișierului video după care testezi diferitele variante de formate pentru subtitrări pînă nimerești formatul corect

dacă ai linux pe desktop poți folosi subtitle composer


_______________________________________
linux e liber, dar cunoştinţele necesare folosirii lui le obţii în timp cu multă muncă
nu vei face prea mulţi bani vânzând software opensource!
vei face mult mai mulţi bani FOLOSIND software opensource, la fel ca GOOGLE!
utilizator linux înregistrat #352479

pus acum 10 ani
   
Sefistul
Membru Junior

Inregistrat: acum 14 ani
Salut, multumesc pentru raspuns. PC Garage spune ca suporta mkv, alti vanzatori ca nu. Pe un site (PC Garage) am vazut ca sistemul de operare e Linux, pe altul ca e Android. Nu mai inteleg nimic. Am scris la aia de la Prestigio, dar de 3 zile nu au raspuns. Pe de alta parte, nu stiu cum sa introduc subtitrarea in film, indiferent ca e avi, mp4, mkv etc. Numele fisierului cu subtitrarea e acelasi cu numele filmului, dar nu-l ia automat, cum face BSplayer, VLC etc. PC-ul meu e sub Windows, nu stiu cum pot interactiona cu Linux de pe alta masina (!).

Modificat de Sefistul (acum 10 ani)


pus acum 10 ani
   
ZVONACFIRST
MEMBRU DE BAZA

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Androidul nu este cumva tot un Linux? Ia intreaba-l pe Goagle.

Uite ce te invat eu: instalezi un soft free pe care eu l-am folosit de multe ori si am obtinut rezultate excelente.

Solutia este de a converti filmul intr-un format suportat de Prestigio si de a integra subtitrarea in film.
Daca de ex. alegi formatul avi cu subtitrare integrata, softul va scrie pe framurile filmului subtitrarea conform cu timingul fiecarei linii de subtitrare. Dupa aceasta conversie, conversia inversa (in fisiere separate video si subtitle) nu mai este posibila.
La mkv in schimb este altceva. Mkv-ul este de fapt un container, la fel ca o arhiva. Este ca si cum ai pune intr-o cutie fizierul video, trackuri audio pentru diverse limbi, fisierul sau fisierele cu subtitrari tot pentru diverse limbi si alte chestii - de ex. chapters) si pui capacul. Oricand poti interveni cu softuri speciale - de care este plin netul - si sa scoti sau sa introduci ceva in acel container (muxare/remuxare). Sunt multe TV cu player integrat care nu vad subtitrarile la mkv, asa ca ma gandesc ca nici Prestigio nu ar avea capabilitatile necesare. Dar cu solutia de mai sus va reda filmul cu subtitrare fara probleme deoarece subtitrarea va fi practic scrisa pe film.

Modificat de ZVONACFIRST (acum 10 ani)


pus acum 10 ani
   
totedati
Membru Puf

Inregistrat: acum 13 ani
teoretic da pentru că folosește kernelul linux ... însă felul cum vrea goagălul să îl folosească ar putea fără probleme să îl folosească și microșhit după care poate pretinde fără nici un pic de rușine că e open-source în timp ce tot restul sistemului, excluzînd kernelul, e soft proprietar!

arstechnica.com - Google’s iron grip on Android: Controlling open source by any means necessary

theguardian.com - Is Android really free software

revenind la problemă, da, hardsubing-gul e ultima soluție vizavi de subtitrare ... problema e că acolo rămîne! e practic aceeași soluție ca și cea vizavi de ebook-uri care să arate ca lumea pe e-readerul cutare, adică bătrînul pdf generat cu setări customizate din surse latex, doc sau odt

făcut ca lumea, cu setări verificate manual pentru dimensiuni și fonturi, cu text justified ca lumea și hyphenation full text, bate, din păcate, orice epub cînd vine vorba de confortul vizual și estetica citirii ...

toate imaginile apar exact unde trebuie, la dimensiunea corectă, fără să se amestece cu textul din jur, ai și note de subsol ca lumea șamd ...

Modificat de totedati (acum 10 ani)


_______________________________________
linux e liber, dar cunoştinţele necesare folosirii lui le obţii în timp cu multă muncă
nu vei face prea mulţi bani vânzând software opensource!
vei face mult mai mulţi bani FOLOSIND software opensource, la fel ca GOOGLE!
utilizator linux înregistrat #352479

pus acum 10 ani
   
ZVONACFIRST
MEMBRU DE BAZA

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Referitor la subtitrarile suprascrise pe film, a fost o metoda pe care am utilizat-o ani de zile datorita confortului oferit utilizatorului. De ex. am avut un home cinema made in Japan, brand de prestigiu, cumparat cu efort financiar considerabil in perioada cand afisarea subtitrarilor de asemenea dispozitive era abia la inceput. Am fost dezamagit la primul film rulat deoarece afisarea subtitrarilor era absolut rudimentara. Solutia a fost hardsubbing-ul. Cu setarile facute corect nu era nicio diferenta intre aspectul filmelor cu subtitrare de la televizor si ce obtineam eu. Asa ca si pentru problema colegului cu Trekstor consider ca este singura solutie. Cel putin deocamdata.

Referitor la epub/mobi vs. pdf, eu utilizez de aproape un an numai pdf datorita confortului oferit la citire. Formatez minimal doc-ul, cum ai spus si tu, stiu ce font si ce dimensiune imi este confortabila, distanta intre randuri, hyphenation, note de subsol, etc, si obtin un aspect al paginii afisata de ereader asemanator cu al unei carti tiparite.

Modificat de ZVONACFIRST (acum 10 ani)


pus acum 10 ani
   
Sauron
Membru Senior

Inregistrat: acum 13 ani
Am un Nook Simple Touch (e rootat, nu cred sa conteze asta) si imi rupe cuvintele la capat de rand. Ma refer numai la text italic sau bold si imi rupe cuvantul numai inainte sau dupa caracterele romanesti. Si numai in reader-ul preinstalat al Nook-ului, in CoolReader, de exemplu, n-am problema asta. Si numai in epub piratat, in cel de editura imi afiseaza corect. Pun si un print mai jos. Mai are cineva problema asta?



pus acum 10 ani
   
bokken
Membru Gold

Inregistrat: acum 15 ani
@callu

Toata lumea are sau ar trebui sa aiba aceasta problema, atata timp cat pentru generarea epub-ului a fost folosit Atlantis...
Nu este vorba de provenienta epub-ului ci de modul si/sau mijloacele prin care acesta a fost obtinut...
Inca de la inceputurile sale (ultimele versiuni se pare ca se rezuma doar la textul cursiv sau ingrosat), Atlantis are prostul obicei de inchide diacriticele specifice limbii romane intr-un tag <span>.
Sa luam de exemplu, urmatorul paragraf asa cum apare el in Word:

Totuşi, pentru prima oară se petrecu ceva ce rupse rutina anilor precedenţi. Dintr-o dată şi fără să se fi aşteptat, izbucni în plâns. El însuşi a fost surprins de această bruscă efuziune sentimentală, după mai bine de patruzeci de ani.

Dupa conversia in epub cu Atlantis, codul paragrafului (din html-ul respectiv), va arata cam asa:

<p>Totu<span class="t6">ş</span>i, pentru prima oar<span class="t6">ă</span> se petrecu ceva ce rupse rutina anilor preceden<span class="t6">ţ</span>i. Dintr-o dat<span class="t6">ă</span> <span class="t6">ş</span>i f<span class="t6">ă</span>r<span class="t6">ă</span> s<span class="t6">ă</span> se fi a<span class="t6">ş</span>teptat, izbucni în plâns. El însu<span class="t6">ş</span>i a fost surprins de aceast<span class="t6">ă</span> brusc<span class="t6">ă</span> efuziune sentimental<span class="t6">ă</span>, dup<span class="t6">ă</span> mai bine de patruzeci de ani.</p>

Readerul implicit al Nook-ului (dar nu numai acesta*) va interpreta acest tag intr-un mod mai putin obisnuit - adica va rupe linia in dreptul tag-ului respectiv ca si cum ar desparti in silabe, fara a afisa insa caracterul "shy".

Iata si cateva posibile solutii de rezolvare a problemei:

1. Renunta la despartirea in silabe.
2. Foloseste Calibre pentru generarea epub-ului; va inlatura acest inconvenient dar vor aparea altele, care, pe mine unul, ma deranjeaza mai mult decat acest tag. Nu este cazul sa intram acum in polemici pro sau contra Calibre!
3. Foloseste in continuare Atlantis, cu fisierul sursa Word pregatit astfel: caracterele ă,î,ş,ţ,Ă,Î,Ş,Ţ inlocuieste-le cu ±a,±i,±s,±t,±A,±I,±S,±T si caracterele â, cu Ța,ȚA.
    Paragraful dat ca exemplu mai sus, ar trebui sa arate cam asa, in fisierul Word modificat:

Totu±si, pentru prima oar±a se petrecu ceva ce rupse rutina anilor preceden±ti. Dintr-o dat±a ±si f±ar±a s±a se fi a±steptat, izbucni ±in plȚans. El ±insu±si a fost surprins de aceast±a brusc±a efuziune sentimental±a, dup±a mai bine de patruzeci de ani.

   Incarca fisierul Word astfel modificat in Atlantis si converteste-l in epub.
   Incarca epub-ul obtinut in Sigil si procedeaza la inlocuirea inversa in toate fisierele html din epub: ±a,±i,±s,±t,±A,±I,±S,±T cu ă,î,ş,ţ,Ă,Î,Ş,Ţ si Ța,ȚA cu â,Â. Sigil-ul dispune de o excelenta functie de "search & replace" si toata operatiunea nu va dura mai mult de 5 minute.
   Vei obtine astfel un epub mult mai curat decat ceea ai fi obtinut in Calibre, si, ceea ce ne interesa de fapt, fara suparatorul tag.

Sper ca am reusit sa ma fac inteles!

_______________
* La fel se comporta pe Nook Simple Touch si Mantano Reader (bazat tot pe SDK-ul ADE)

Modificat de bokken (acum 10 ani)


pus acum 10 ani
   
Aleph
MEMBRU DE BAZA

Inregistrat: acum 13 ani
Problema pe care ai formulat-o e clară, şi Atlantis are buba din punctul ăsta de vedere.
Totuşi ea se manifestă doar pe Nook ( din ce ştim deocamdată ), nu şi pe Sony PRS, ori în ADE sau Cool Reader.
Încercaţi să îi daţi lui Atlantis un RTF în loc de doc sau docx. Am făcut nişte probe – văd că Atlantis nu mai pune tag-uri în jurul caracterelor româneşti italice sau bold.
Am totodată impresia că Nook se comportă aşa indiferent dacă dicţionarul de despărţire în silabe e prezent sau nu.

Modificat de Aleph (acum 6 ani)


_______________________________________
Dacă vreunul dintre linkurile mele nu este valid, vă rog să mă anunţaţi prin MP.
Versiunile cartilor electronice - Standardul RIF1
Caractere romanesti in EPUB  De la versiunea 0.1 la versiunea 0.9 cu Word 2003 for Windows
PDF-uri foarte mici din fisierele grafice Scan Tailor  *  Clasificarea scanurilor in format DjVu

pus acum 10 ani
   
bokken
Membru Gold

Inregistrat: acum 15 ani
@Aleph

Editat postarea anterioara.

Se pare ca au acelasi comportament (bug) - cu sau fara despartire in silabe - si readerul implicit si Mantano... si s-ar putea sa mai fie si altele (readere) care se comporta la fel.
CoolReader nu intra in discutie - nu este ADEpendent, ca sa spunem asa...

In ceea ce priveste "buba" din Atlantis, cred ca nu e vindecata definitiv.
In continuare genereaza anomalii de genul <span class="t5">text</span> cand ar putea foarte bine sa genereze <i>text</i> si sa nu mai creeze o clasa in plus in fisierul style:

.t5 {
    font-style: italic;
}


Acelasi lucru se poate spune si despre bold.

Modificat de bokken (acum 10 ani)


pus acum 10 ani
   
idbmax
VETERAN

Inregistrat: acum 14 ani
O problema exista la epub-urile "confectionate" fata de cele de editura. Problema ar fi rezolvata daca s-ar cunoaste procedura urmata in generarea epub-urilor "oficiale". Datorita problemelor aparute fecvent, am renuntat la a mai utiliza pe reader altceva decat fisiere pdf formatate citibil sau epub de editura. Diferentele de calitate la epub-uri se manifesta diferit in functie de reader, dar totusi ele exista.

_______________________________________
"de GUSTIBUS et COLORIBUS non disputandum"
(Seneca)
Contributia mea pe forum:
Colectia O Altfel de E-Carte
Colectia Aleksandr Romanovici Beleaev
FOILETON-TRACIA MAGAZIN - O revista virtuala
Colectia Romane  de Aventuri si Istorice - romanesti
Wild, Wild, West - Colectie western
Colectia CALATORI PRIN TIMP

O altfel de E-Carte - BLOG

pus acum 10 ani
   
Sauron
Membru Senior

Inregistrat: acum 13 ani
Mersi mult pentru clarificari si solutii.

Am verificat varianta lui Aleph, i-am dat Atlantisului rtf in loc de docx si s-a rezolvat problema.

Bokken, am sa incerc si varianta cu Sigil, nu l-am mai folosit pana acum, de fapt nici nu-l am instalat in PC. Daca reusesc sa ma descurc revin cu o parere.


pus acum 10 ani
   
nmarius2001ro
Membru Puf

Inregistrat: acum 12 ani
Salutari
De foarte multa vreme nu am mai fost pe acest forum pentru ca de ceva timp mi-am vandut prima generatie de Kindle si nu a mai fost nevoie.
Acuma am revenit cu ultimul model de Kindle , fire Hdx si am nevoie de putin ajutor. Am intampinat aceeasi problema si cu prima generatie de Kindle dar nu mai gasesc raspunsul pe care l-am primit atunci.
Care ii problema mea, am descarcat pe laptop cateva carti, printre care Barbati care urasc femeile. Cand deschis cartea in format word pe laptop imi citeste diacriticile.
Dar cand o urc pe Kindle si incerc sa o deschid , imi apar tot felul de semne ciudate in loc de Ş, Ţ,  Ă, Â, Î....
Cartile le urc pe Kindle cu calibre. Sunt aproape sigur ca trebuie sa setez cartea dinainte ca sa imi poate fi recunoscute diacriticile in Kindle. Dar nu stiu cu sa procedez.
Sfaturi ?


pus acum 10 ani
   
ZVONACFIRST
MEMBRU DE BAZA

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Salut. Incerc eu un sfat. Pe Paperwhite functioneaza.
In Word salvezi cartea in format Web Page, Filtered (*.htm;*.html).
Fisierul htm obtinut il incarci in Calibre si faci conversia intr-un format acceptat de readerul tau.


pus acum 10 ani
   
Deez
Membru Puf

Inregistrat: acum 9 ani
Salutare. Am achizitionat de curand un Nook Simple Touch si doresc sa aflu daca este posibila inlocuirea dictionarului englez cu unul in romana, dar sa pastrez functia de "look up". Daca da, va rog ajutati-ma! Multumesc anticipat!

pus acum 9 ani
   
Sauron
Membru Senior

Inregistrat: acum 13 ani
Eu am reusit chestia asta numai dupa rootare.

Eu le-as recomanda tuturor detinatorilor de Nook sa-si rooteze dracovenia. Pe langa dictionar mai sunt o serie de aplicatii care, zic eu, merita instalate. Eu, pe Nook-ul meu, i-am instalat EBooDroid pt djvu, FBReader, CoolReader, Amazon Kindle pt mobi, etc. I-am pus chiar si un Opera Mini cu care imi mai verific mailurile din cand in cand.


pus acum 9 ani
   
Deez
Membru Puf

Inregistrat: acum 9 ani
Salut. E destul de usor sa-l rootezi, dar cum ai reusit sa schimbi dictionarul?

pus acum 9 ani
   
Sauron
Membru Senior

Inregistrat: acum 13 ani
Am instalat GoldenDict si apoi i-am copiat sau inlocuit, nu mai retin exact, in folderul de dictionare doua sau trei fisiere.
Iti poate explica exact ce fisiere si de unde sa le iei, Aleph, si pe mine tot el m-a ajutat. Ai putina rabdare sa vada postarile si te lamureste el, dar cum am mai zis, pana sa ajungi la dictionar, mai intai ai nevoie de rooting.

Asa-i, e destul de simplu de rootat.


pus acum 9 ani
   
Deez
Membru Puf

Inregistrat: acum 9 ani
Multumesc pentru info. Am sa astept, sper sa vada curand 

pus acum 9 ani
   
utilitasetveritas
Pe lista neagra

Inregistrat: acum 12 ani
Deci m-am izbit de o problema legata formatul MOBI, obtinut atat prin Atlantis/Kindlegen, cat si prin Calibre. (Aceeasi problema si la EPUB)

Spatiile neseparatoare, ce exista in documentul original, dispar dupa convertirea MOBI.

ORIGINAL WORD


MOBI CALIBRE


MOBI ATLANTIS


Si sunt sigur ca aceasta problema nu exista acum 1 an sau cam asa ceva.

Sunt singurul care s-a lovit de aceasta problema?

Modificat de utilitasetveritas (acum 9 ani)


pus acum 9 ani
   
ZVONACFIRST
MEMBRU DE BAZA

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Eu am Kindle Paperwhite si deoarece citesc numai format pdf nu mi-am batut capul cu problema in care vreau sa rog sa ma ajutati.
Un prieten si-a "tras" de o saptamana un Kindle Paperwhite generatia a 2-a si sufera la o problema: orice format citeste (mobi sau azw3), nu exista despartire in silabe si nici aliniere Justify. Pagina afisata are un aspect inestetic randurile terminandu-se in dreapta fiecare la alta distanta de margine. Eu, care l-am convins sa treaca de la carte tiparita la ereader, sunt "vinovat" de tot ce nu-i place lui si, cum e cam carcotas din fire, m-am ales cu o problema.
Bineinteles ca problema se rezolva in oarecare masura daca micsoreaza fontul dar el citeste cu font mai mare din motive lesne de inteles.
Stie cineva daca exista posibilitatea de a activa despartirea in silabe? Alinierea justify nu cred ca ar fi o solutie deoarece nu ar face dacat sa mareasca inestetic spatiile intre cuvinte.


pus acum 9 ani
   
utilitasetveritas
Pe lista neagra

Inregistrat: acum 12 ani
Nu am Kindle Paperwhite. Dar formatul mobi nu suporta despartirea in silabe, din cate stiu eu.
Iar daca suporta ar fi nevoie fiecare cuvant sa fie deja despartit in silabe (ca sa tina pasul cu redimensionarea fontului la reader). Sau sa stie sa desparta singur in silabe. Altfel nu ai cum sa maresti fontul si sa vezi si silabele de capat de rand.

Daca trece cu marimea fontului dincolo de nivelul 4, sa incerce pozitionarea ecranului in Landscape. Ca idee generala, orice marire de font dincolo de nivelul 4 o sa se vada ca dracu pe un ecran de 7 inch.


pus acum 9 ani
   
ZVONACFIRST
MEMBRU DE BAZA

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Multumesc pentru raspuns.
Sa inteleg ca ar fi o limitare a formatului mobi? Pe ereadere care citesc epub este posibil sa functioneze despartirea in silabe?
Am nai spus si cu alta okazie, eu am pe Paperwhite instalat firmware Duokan care il face capabil sa citeasca epub. Nici in aceasta situatie nu se face despartirea in silabe. O fi chestie de dictionar? Nu am reusit sa-i pun alte dictionare. Am tot scormonit prin el si am gasit un folder "dict" care contine urmatoarele fisiere:
oxford-gb-formated.idx
oxford-gb-formated.ifo
oxford-gb-formated.dict
oxford-gb-formated.idx.oft


pus acum 9 ani
   
Aleph
MEMBRU DE BAZA

Inregistrat: acum 13 ani
Despărţirea în silabe este o facilitate a softului readerului. Acesta desparte în silabe conform unui algoritm sau după o listă ( lungă ) de locuri în care este permisă despărţirea în cadrul cuvintelor. În interiorul unui epub sau mobi nu există informaţii care să poată fi utilizate la despărţire.
Readerele care au hyphenation nu sunt mărci îndeobşte cunoscute, dar la unele dintre cele mai răspândite există patch-uri neoficiale care adaugă opţiunea de despărţire.
Fişierele de care pomeneşti aparţin unui dicţionar explicativ Oxford în format StarDict.

Modificat de Aleph (acum 9 ani)


_______________________________________
Dacă vreunul dintre linkurile mele nu este valid, vă rog să mă anunţaţi prin MP.
Versiunile cartilor electronice - Standardul RIF1
Caractere romanesti in EPUB  De la versiunea 0.1 la versiunea 0.9 cu Word 2003 for Windows
PDF-uri foarte mici din fisierele grafice Scan Tailor  *  Clasificarea scanurilor in format DjVu

pus acum 9 ani
   
ZVONACFIRST
MEMBRU DE BAZA

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
O intrebare pentru posesorii de Kindle Paperwhite care au Duokan instalat: dupa instalarea Duokan ati mai facut update de firmware?

De cand am instalat Duokan mie mi-a fost teama sa mai fac updateurile.


pus acum 8 ani
   
antonie1
Membru Junior

Inregistrat: acum 13 ani
Tematica: Kindle Paperwhite 2
De cateva zile tot ce incarc pe Kindle prin calibre se sterge automat. am calibre la zi. Poate ma ajuta cineva cum sa ii dau de cap. Practic Kindle-ul devine de neutilizat.


pus acum 8 ani
   
tuf
Vizitator



Nu mai incarca prin Calibre.

pus acum 8 ani
   
antonie1
Membru Junior

Inregistrat: acum 13 ani
si prin ce imi recomandati atunci sa incarc?

pus acum 8 ani
   
tuf
Vizitator



Direct prin cablul USB. Cartile se pun in dosarul DOCUMENTS de pe Kindle.

pus acum 8 ani
   
deletlon
Membru Gold

Inregistrat: acum 13 ani
Salutari. Hai sa trezim acest topic despre e readere.... Mersi. PS Tocmai mi am cumparat Paperwhite gen 7 ( fara reclame ) 

_______________________________________
O carte pe lună. 🌒

pus acum 5 ani
   
Pagini:  1 2 3 4 5  

Mergi la