Forum Romania Inedit
Romania Inedit - Resursa ta de Fun
Lista Forumurilor Pe Tematici
Forum Romania Inedit | Reguli | Inregistrare | Login

POZE FORUM ROMANIA INEDIT

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Roxxy22 la Simpatie.ro
Femeie
25 ani
Cluj
cauta Barbat
25 - 48 ani
Forum Romania Inedit / Carti in limba romana / [B] Gene Wolfe Moderat de Seven, Stelevadris, cuculean, naid, nch, uncris
Autor
Mesaj Pagini: 1
Aleph
MEMBRU DE BAZA

Inregistrat: acum 13 ani
════  TOPIC ÎNREGISTRAT  ════
Mergi la Catalog ►► Biblioteca R.I.



Gene Wolfe – Cartea Soarelui Nou  v3.0 omnibus, format docx, epub, mobi şi scan de control djvu.
Cuprinde cele patru volume traduse în limba română: Umbra torţionarului, Gheara Conciliatorului, Spada lictorului şi Citadela Autocratului.
Versiunile anterioare, foarte bine lucrate, aparţin lui dewlight şi callu.



Romanele seriei au fost răsplătite cu BSFA Award (1981), World Fantasy Award (1981), Nebula (1981), Locus (1982, 1983) şi Campbell Award (1984).

Cartea Soarelui Nou conţine elemente din alegoria spenseriană, satira swiftiană, conştiinţa socială dickensiană şi mitologia wagneriană. Wolfe creează o ordine socială cu adevărat nepământeană, pe care cititorul ajunge s-o cunoască dinăuntrul ei… iar odată pătruns în această lume, nu mai are cum să se oprească din drum.
— The New York Times Book Review

Gene Wolfe este cel mai mare scriitor al limbii engleze în viaţa. Daţi-mi voie să repet: Gene Wolfe este cel mai mare scriitor al limbii engleze în viaţă! Vorbesc serios. Shakespeare a fost un stilist mai bun, Melville a fost mai important pentru litera-tura americană, iar Charles Dickens a fost mai abil la crearea personajelor. Dar între scriitorii actuali, nu există nimeni care să se apropie măcar de Gene Wolfe ca strălucire a prozei, claritate a gândirii, şi profunzime a semnificaţiei.
— Michael Swanwick

Gene Wolfe este o comoară naţională.
— Damon Knight

Wolfe este Melville-ul nostru.
— Ursula K. Le Guin

Lectura este destul de pretenţioasă, de aceea vă recomand să aveţi la îndemână Glosarul (listat, eventual), care în această variantă e plasat la începutul primului volum.



Gene Wolfe – Litania Soarelui Lung  v1.0 în format doc, epub, mobi şi scan de control djvu.



Sunt primele două volume – De partea întunecată a Soarelui Lung şi Lacul Soarelui Lung – din Cartea Soarelui Lung, roman science fantasy a cărui acţiune este plasată în acelaşi univers ca şi Cartea Soarelui Nou, desfăşurându-se pe o navă cosmică de dimensiuni uriaşe aflată într-o călătorie pe parcursul mai multor generaţii.

Deocamdată atât s-a tradus în limba română şi nu se ştie când sau dacă vor apărea la noi şi ultimele două volume.
Mulţumiri colegului care mi-a pus la dispoziţie scanul de control şi OCR-ul prelucrat.

Modificat de Aleph (acum 9 ani)


_______________________________________
Dacă vreunul dintre linkurile mele nu este valid, vă rog să mă anunţaţi prin MP.
Versiunile cartilor electronice - Standardul RIF1
Caractere romanesti in EPUB  De la versiunea 0.1 la versiunea 0.9 cu Word 2003 for Windows
PDF-uri foarte mici din fisierele grafice Scan Tailor  *  Clasificarea scanurilor in format DjVu

pus acum 11 ani
   
awaker
Membru Puf

Inregistrat: acum 11 ani
Multumesc, si la mai multe, asteptam de mult asta.

pus acum 11 ani
   
andreicos76
Membru Puf

Inregistrat: acum 12 ani
Multumiri !!

pus acum 11 ani
   
radarada
Pe lista neagra

Inregistrat: acum 11 ani
site-ul nu mai raspunde.

Se poate pune si altundeva?


pus acum 11 ani
   
antic
Membru Junior

Inregistrat: acum 12 ani
poftim

pus acum 11 ani
   
Aleph
MEMBRU DE BAZA

Inregistrat: acum 13 ani
Prima postare actualizată cu Litania Soarelui Lung.

Modificat de Aleph (acum 11 ani)


_______________________________________
Dacă vreunul dintre linkurile mele nu este valid, vă rog să mă anunţaţi prin MP.
Versiunile cartilor electronice - Standardul RIF1
Caractere romanesti in EPUB  De la versiunea 0.1 la versiunea 0.9 cu Word 2003 for Windows
PDF-uri foarte mici din fisierele grafice Scan Tailor  *  Clasificarea scanurilor in format DjVu

pus acum 11 ani
   
r3my
Membru Gold

Inregistrat: acum 13 ani
Multumiri si felicitari intregului colectiv care a realizat "electronizarea" acestor minunate volume

Modificat de r3my (acum 11 ani)


_______________________________________
Acest forum este minunat... mai mult decat atat, are o functie la fel de minunata: functia Cauta

pus acum 11 ani
   
lordmeth
Membru Junior

Inregistrat: acum 12 ani
se poate sterge

Modificat de lordmeth (acum 8 ani)


pus acum 11 ani
   
Aleph
MEMBRU DE BAZA

Inregistrat: acum 13 ani
Well, you've been warned 
Litania se citeste totusi mai usor.


_______________________________________
Dacă vreunul dintre linkurile mele nu este valid, vă rog să mă anunţaţi prin MP.
Versiunile cartilor electronice - Standardul RIF1
Caractere romanesti in EPUB  De la versiunea 0.1 la versiunea 0.9 cu Word 2003 for Windows
PDF-uri foarte mici din fisierele grafice Scan Tailor  *  Clasificarea scanurilor in format DjVu

pus acum 11 ani
   
lordmeth
Membru Junior

Inregistrat: acum 12 ani
) ... lasa Litania pe mai tarziu, mai avem de oferit cateceva umanitatii ... sau ne incurajezi subtil cum bine graita'i: cuvântare lungă, monotonă și plictisitoare, ca asa-i definita litania la dex

pus acum 11 ani
   
vickyro
Membru Puf

Inregistrat: acum 12 ani
Mulțumiri!

pus acum 10 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la