Forum Romania Inedit
Romania Inedit - Resursa ta de Fun
Lista Forumurilor Pe Tematici
Forum Romania Inedit | Reguli | Inregistrare | Login

POZE FORUM ROMANIA INEDIT

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Profil CosminaCSM
Femeie
23 ani
Bucuresti
cauta Barbat
23 - 39 ani
Forum Romania Inedit / Tutoriale originale / [TuT][RO]QR-Code [despre si cum decodam] Moderat de locust
Autor
Mesaj Pagini: 1
alabala_portocala
MEMBRU VIP

Din: Livada de Portocali
Inregistrat: acum 16 ani
Nu cred ca ati auzit de acest cod si am sa va explic in mare cam despre ce este vorba.
QR-Code (quick respose code aka qrc) reprezinta un cod de bare bidimensional creat de japonezi, in 1994, in scopuri comerciale. Mai nou, tot japonezii au dezvoltat aplicatii ce ruleaza in telefoanele mobile pentru ca citirea sa poate fi accesibila tuturor, acest sistem de aplicatii numindu-se Mobile tagging.
Principiul de citire al acestui tip de cod se bazeaza pe descifrarea prin citirea pixelilor din imagine cu un soft dedicat.


In continuare am sa va prezint un site care face 2 lucruri - genereaza cod si decodeaza codul QR.
1. Generatorul de Cod QR
2. Decodorul de Cod QR

Nu am sa insist pe generator, va prindeti voi cum functioneaza...
Am sa explic cum sa folositi decodorul, pentru ca link-urile upload-urilor personale vor fi in spatele acestui cod si ma simt dator sa va explic cum sa-l folositi.
Poate va intrebati de ce "complic" lucrurile?!... Din motive de securitate, v-as raspunde, de fapt sa-mi protejez upload-urile personale, impotriva stergerii lor. In plus s-ar mai elibera postarile de zeci de link-uri unul sub celalat, totul rezumandu-se doar la o poza.

Ok, Tutorialul va fi extrem de simplu, nu trebuie decat sa cititi astea cateva  randuri si atat.
1. Descarcati poza (qrc) folosind metoda "click dreapta" pe imagine apoi "save picture as" undeva in pc-ul d-voastra. (faceti un test pe mostra)
2. Intrati pe Decodorul de Cod QR si incarcati poza folosind "Browse".
3. Click pe "Submit Query" ... si voilá





Monstra - dupa cum vedeti sunt afisate 3 dimeniuni/marimi diferite (L, M si S):





Modificat de alabala_portocala (acum 14 ani)


_______________________________________


pus acum 14 ani
   
DATALIVIU
Membru Senior

Din: oradea
Inregistrat: acum 16 ani
 

_______________________________________
Welcom to.... to ..., bai si stiam

                          










pus acum 14 ani
   
Ices
MEMBRU VIP

Inregistrat: acum 16 ani
mai este un site unde poti să codezi dar este limitat si decodarea se ooate face tot cu 

_______________________________________
Pass if needed :

pus acum 14 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la